Ciemniejsze strony robotyzacji
Technologia

Ciemniejsze strony robotyzacji

W polemikach akademickich często pojawiają się dowody potwierdzające jakiegoś typu strach o przyszłość zawodów na świecie. O ile dziś może to nie stanowić jeszcze problemu, o tyle za kilkanaście lat roboty działające wedle zaprogramowania mogłyby być o wiele lepszymi pracownikami aniżeli ludzie. Jak w stosunku do tego zapowiada się przyszłość dla pracujących osób?

Już wyraża się pogląd, iż w niedalekiej przyszłości zniknie aż kilkadziesiąt profesji. Praca realizowana przez osoby zatrudnione zastąpiona będzie pracą robota. Wydaje się, że największe zagrożenie dotyka w rzeczy samej tych profesji, jakie nie żądają wysokich umiejętności. Osoby zarządzające przedsiębiorstwami, które opierają się na fizycznej pracy kadry pracowniczej, z wolna wprowadzają do powszechnej działalności maszyny. Warto położyć nacisk na to, dlaczego podejście to tak bardzo opłaca się przedsiębiorstwom.

Mogłoby się zdawać, iż stosowanie algorytmizowanych robotów w swej pracy jest niesłychanie kosztowne. To prawda, niemniej jednak trzeba zaznaczyć, iż zainwestowanie w to może w szybki sposób zwrócić się, gdyż produktywności robota nie możemy porównywać z wydajnością zatrudnionej osoby. Robot nie wymaga dni wolnych od pracy, także nie przechodzi chorób, pracuje z tą samą produktywnością przez dwadzieścia cztery godziny. To właśnie z takich powodów praca roboty może być zagrożeniem dla ludzi w takim znaczeniu, że ci nie zdołaliby zdobyć pracy.

Niedawno donośnie dyskutowano o inicjatywie wprowadzenia specjalnego podatku od pracy robotów, co mogłoby w jakiś sposób zahamować kradzież pracy robotów. Posiada to swych popleczników a także przeciwników, lecz pokazuje jedną fundamentalną kwestię – automaty będą wykorzystywane w coraz większy sposób przy pracach różnego rodzaju i przez biznesmenów pracujących na przykład w przemyśle.

Należy zaakcentować to, że człowiek nie zostanie zastąpiony przez roboty w stu procentach. Zawsze będzie poszukiwana wysoko wykwalifikowana osoba do ich obsługi i nadzorowania, zatem tak nie jest, iż przepadną profesje w ogóle. Zwraca się uwagę również, iż za jakiś czas ludzkości wystarczy 4-godzinny dzień pracy, jako że zdecydowana większość działań wykonywana będzie z wykorzystywaniem innowacyjnych technologicznie maszyn.

Post Comment