Czym zajmuje się doradca finansowy i czy warto skorzystać z jego usług?
Studio biznesu

Czym zajmuje się doradca finansowy i czy warto skorzystać z jego usług?

Wiele osób nie ma pojęcia jak poruszać się w dość dużej ilości instrumentów finansowych. Bywają one bowiem niekiedy bardzo skomplikowane. Czy w takiej sytuacji warto zgłosić się o pomoc do doradcy finansowego?

Na rynku spotkać można doradców finansowych, kredytowych czy inwestycyjnych. Doradca inwestycyjny jest specjalistą posiadającym dużą wiedzę w dziedzinie finansów i inwestycji, która potwierdzona została egzaminem państwowym. Zawód ten w Polsce jest licencjonowany oraz regulowany przepisami prawa. Ekspertów tego typu obecnie w kraju jest około 500.

O wiele większa jest liczba doradców finansowych. Są to specjaliści ds. finansów, którzy nie są związani z żadną instytucją finansową (bankiem czy towarzystwem ubezpieczeniowym). Ich zadaniem jest przekazywanie klientom merytorycznej wiedzy na temat finansów oraz ochrony majątku i zapewnienia bezpieczeństwa finansowego. Wszystko to odbywa się na podstawie analizy potrzeb finansowych klienta. Wybiera się dzięki niej odpowiednie produkty finansowe do realizacji celów finansowych. Doradca finansowy to osoba z usług której skorzystać można jednorazowo lub systematycznie. Doradcy finansowi znają się w określonych dziedzinach, instrumentach rynku finansowego. Z kolei doradcy kredytowi zajmują się kredytami hipotecznymi, gotówkowymi i innymi.

Doradcy finansowi zajmują się wszystkimi klientami. Pomagają im w wyborze odpowiednich dla nich ofert. Poszukując samodzielnie nie zawsze jest się w stanie zapoznać z propozycjami wszystkich banków, podczas gdy doradca finansowy zna je wszystkie doskonale. Może on więc podpowiedzieć gdzie są największe szanse na otrzymanie kredytu oraz które banku oferują ciekawe usługi dodatkowe. Doradca dobrze we również jakie dokumenty są potrzebne, jak wygląda proces przyznawania kredytu i czas rozpatrywania wniosku kredytowego. Jest najczęściej bardzo pomocny podczas załatwiania wszelkiego rodzaju formalności. Doradca finansowy analizuje sytuacją finansową każdego klienta i udziela informacji na temat produktów finansowych pomagając jednocześnie w wybraniu tego najlepszego w danej sytuacji.

W Polsce doradztwo finansowe cieszy się coraz większą popularnością. Powstaje coraz więcej firm zajmujących się tego typu działalnością. Wystarczy zgłosić się do nich telefonicznie lub wysyłając wiadomość email i przedstawić swoją sprawę. Dopiero kolejnym krokiem jest spotkanie z doradcą specjalizującym się w danym instrumencie finansowym. Wielu doradców spotyka się z klientami nawet w ich domu, oczywiście o ile ci wyrażają taką chęć. Niekiedy koniecznych jest nawet kilka spotkań aby doprowadzić jedną sprawę do końca. Czasem współpraca jest tak owocna, że przedłuża się.

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że doradztwo kredytowe w Polsce jest bezpłatne. Doradcy wynagradzani są bowiem przez instytucje  finansowe w razie podpisania umowy z klientem. Klient przez cały czas trwania współpracy nie musi nic płacić, co niewątpliwie jest atutem przemawiającym za tym, że z usług doradcy finansowego warto skorzystać. Doradztwo finansowe to w zasadzie jeszcze jeden kanał promocji i sprzedaży produktów finansowych. Dla towarzystw ubezpieczeniowych czy banków doradcy finansowi są jeszcze jednym sposobem na dotarcie do nowych klientów, którzy wcześniej z daną instytucją finansową nie mieli jeszcze nigdy do czynienia. Wielu klientów przywiązuje się bowiem do swojego banku i tam szuka wszystkich instrumentów finansowych. W ten sposób może nigdy nie dowiedzieć się, że w innym banku może otrzymać znacznie lepsze warunki. Dla banku korzystanie z usług doradców finansowych jest znacznie tańszym i skuteczniejszym rozwiązaniem niż droga reklama.

Do dyspozycji klientów są nie tylko duże firmy sieciowe zajmujące się doradztwem finansowym, ale i doradcy bankowi czy doradcy niezależni. Ci ostatni często działają tylko przez Internet. Czym się należy kierować wybierając doradcę finansowego, aby mieć pewność, że będzie on działał na pożytek klienta? Co warto wziąć w takiej sytuacji pod uwagę? Istotnym elementów jest co najmniej kilka. Dobrze jest przede wszystkim sprawdzić czy osoba podająca się za doradcę finansowego w rzeczywistości pracuje dla danej firmy czy instytucji. Firma powinna z kolei posiadać tzw. kodeks dobrych praktyk zobowiązujący jej pracowników do określonych zachowań w stosunku do klientów. Zawsze warto także popytać znajomych. Być może korzystali już z usług godnego polecenia doradcy finansowego.

Poza tym należy sprawdzić czy dana osoba posiada wiedzę, doświadczenie itd. które rzeczywiście uprawniają ją do doradzania innym osobom w kwestiach finansowych. Zawód doradcy finansowego nie jest bowiem w tej kwestii dokładnie regulowany. W praktyce więc doradcą finansowym może się nazwać w zasadzie każdy, nie posiadając odpowiedniej wiedzy oraz uprawnień. Nic mu przy tym nie będzie grozić.

Z usług doradcy finansowego jak najbardziej warto skorzystać. Nie każdy bowiem posiada odpowiednią wiedzę w zakresie finansów. Tymczasem doradca może pomóc m.in. podczas składania wniosku o kredyt.

Post Comment