Dlaczego warto regularnie odwiedzać stomatologa?
Studio zdrowia

Dlaczego warto regularnie odwiedzać stomatologa?

Dostępne dane statystyczne w sposób całkowicie jednoznaczny dowodzą, że pod względem stanu uzębienia przedstawiciele naszego społeczeństwa plasują się na przysłowiowym szarym końcu rankingu zrzeszającego wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej.

Według statystyk na próchnicę cierpi aż ponad 90 procent dorosłych Polaków. Choroba próchnicza dotyczy również ponad 80 procent członków naszego społeczeństwa w wieku do 25 lat. Co gorsza, zaawansowane postacie próchnicy coraz częściej diagnozowane są u pacjentów naprawdę młodych, w tym również u zaledwie kilkuletnich dzieci.

Według zgodnej opinii specjalistów ten stan rzeczy ma co najmniej kilka głównych, najbardziej podstawowych i najważniejszych przyczyn. Pierwszą z owych przyczyn jest brak odpowiedniej wiedzy na temat zasad skutecznego dbania o stan zębów. Jako istotną przyczynę można tutaj wymienić z całą pewnością również wciąż utrudniony dostęp do opieki stomatologicznej(wiele zabiegów nadal nie jest refundowanych ze środków budżetu państwa, a oprócz tego trzeba pamiętać, że cała opieka stomatologiczna znajdowała się poza koszykiem świadczeń refundowanych przez dobrych kilka lat).

Wreszcie, do przyczyn należy zaliczyć również błędne pojmowanie natury zawodu lekarza specjalisty stomatologa, które nadal jest bardzo powszechne w naszym społeczeństwie, Według bardzo rozpowszechnionego mniemania, lekarz dentysta to ktoś w rodzaju medycznego odpowiednika strażaka: korzystamy z jego usług dopiero wówczas, gdy sytuacja jest naprawdę poważna. Tymczasem regularne wizyty u lekarza specjalisty stomatologa to nie tylko kluczowy element procesu zachowania uzębienia w dobrej kondycji, ale również integralny element profilaktyki chorób nowotworowych jamy ustnej oraz gardła. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Zobacz ofertę – stomatolog Nowy Dwór Mazowiecki – zabiegi dentystyczne dla każdego

Dlaczego warto regularnie odwiedzać stomatologa?

Wbrew powszechnemu mniemaniu, zadaniem jakie spełnia stomatologia, wcale nie jest tylko i wyłącznie doraźne leczenie problemów z uzębieniem. Lekarz specjalista stomatolog lub periodontolog jest również kompetentny do przeprowadzania okresowych kontroli jamy ustnej na okoliczność występowania zmian o charakterze nowotworowym lub przednowotworowym. Statystyki dowodzą, że liczba zachorowań na nowotwory jamy ustnej z każdym rokiem staje się w Polsce coraz większa. Winę za ten stan rzeczy ponoszą rzecz jasna przede wszystkim papierosy, alkohol oraz wirus HPV, jednak nie można nie dostrzec również powiązania pomiędzy ilością nowotworów a faktem, że Polacy bardzo rzadko poddają się kontroli stomatologicznej.

Oprócz profilaktyki nowotworowej warto pamiętać, że od lekarza stomatologa zależy nie tylko zdrowie samych zębów: zaawansowana choroba próchnicza to bowiem prawdziwe siedlisko bakterii, które z łatwością mogą przenosić się do innych rejonów naszego organizmu, nieraz bardzo odległych od jamy ustnej, powodują takie konsekwencje zdrowotne, jak na przykład zapalenie osierdzia czy też bardzo niebezpieczne zapalenie kłębuszków nerwowych. Z tego powodu, próchnica powinna być przez nas traktowana jako choroba o potencjalnym charakterze ogólnoustrojowym, a nie jedynie jako problem dotyczący tylko i wyłącznie jamy ustnej.

Post Comment