Energooszczędność  – ważna zaleta domów szkieletowych
Studio budownictwa

Energooszczędność – ważna zaleta domów szkieletowych

Osoby, które są na etapie stawiania dla siebie takiego domu, najbardziej cenią szybkość jego budowy. Ceni się także to, że powstaje on z materiału naturalnego, jakim jest drewno. Ktoś, kto miał już możliwość trochę w nich pomieszkać, ma jeszcze jeden powód do zadowolenia. Domy powstałe w konstrukcji szkieletowej są ciepłe, a przy tym rachunki za ogrzewanie nie są wysokie.

Dobra izolacyjność cieplna domów z drewna

Drewno jest elementem stanowiącym główną konstrukcję. Zwykle też to ono jest wybierane na wyłożenie ścian. Jest to ciepły materiał. Ma bardzo dobre parametry pod względem izolacyjności termicznej. Ma to znaczenie w naszym klimacie, w którym przez kilka miesięcy temperatura jest poniżej zera. Jak zaczyna robić się chłodniej, nie odczuwa się tego tak zaraz w budynku. Jeśli natomiast potrzebne już będzie ogrzewanie, to dom nagrzeje się szybko. Nie ma konieczności, jak w przypadku murowanych, że jeszcze ściany muszą się rozgrzać.

Drugi ważny element, z którego powstają domy szkieletowe, to wełna. Ten, bardzo powszechnie wykorzystywany w budownictwie materiał izolacyjny, przy tej technologii jest elementem konstrukcyjnym. Wełna i drewno wspólnie tworzą ściany budynku. Jest więc bardzo ciepło. Choć dom nagrzewa się szybko i drewno jest doskonałym izolatorem, to nie jest tak, że po wyłączeniu ogrzewania od razu temperatura bardzo spadnie.

Energooszczędny dom szkieletowy

Sama konstrukcja takich obiektów zapewnia im dobre parametry pod względem izolacyjności cieplnej. Musi być ona jednak wykonana prawidłowo. By było ciepło, by budynek był trwały i dobrze się sprawował, jego postawieniem musi zająć się solidna firma. Budowanie w tej technologii wymaga sporej wiedzy na ten temat. Wiedza musi dotyczyć samej technologii, jak i wyboru stosowanych w niej materiałów. Domy szkieletowe pozwalają zaoszczędzić energię, jeśli zadbano o jakość wykonania i użyte zostały dobrej jakości materiały. Ważne jest, jakie drewno się użyje i jaką zastosuje się wełnę. Dom można też zaprojektować i zbudować z myślą o energooszczędności.

Wtedy będzie jeszcze lepiej chronił przed zimnem. Daje się wtedy dodatkowe płyty, które służą jako warstwa izolacyjna. Wybiera się wtedy także dla domu wszystko o jak najlepszych parametrach w zakresie izolacyjności cieplnej. Dotyczy to np. wełny, okien, drzwi wejściowych. Dla sprawnego ogrzewania oraz obniżenia kosztów coraz częściej korzysta się z automatycznego sterowania ogrzewaniem. Warto więc wiedzieć, że domy szkieletowe bardzo dobrze z takimi systemami współpracują. Można i warto stosować w nich taką automatykę.

W domu powinno być ciepło. W okresie późnej jesieni oraz zimy wiąże się to z koniecznością ogrzewania. Ceny materiałów opałowych nie są niskie, dlatego warto poszukiwać możliwości ograniczenia zużycia energii. Domy drewniane same ze swej natury dają możliwość utrzymania ciepła po niewielkich kosztach. To tylko jedna z ich zalet, ale jakże cenna. Wybierając solidną firmę i tę technologię, uzyskuje się zdrowy, ekologiczny i ciepły dom, który łatwo będzie utrzymać.

Post Comment