Franczyza – co warto o niej wiedzieć?
Studio biznesu

Franczyza – co warto o niej wiedzieć?

Jak pokazują badania, coraz więcej osób w naszym kraju decyduje się na franczyzę. Jest to nowoczesny sposób prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Na czym dokładnie polega taka opcja? Jakie są jej najważniejsze plusy oraz minusy? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Co to jest franczyza?

Warto wiedzieć, że franczyza to specjalny sposób prowadzenia biznesu, który zyskuje coraz większą popularność. Na czym polega? Trzeba podkreślić, że działalność jest tak naprawdę prowadzona pod szyldem innej marki. Na przykład jeśli uważacie, że w Waszym miasteczku punkt KFC będzie bardzo popularny, to możecie przystąpić do franczyzy z tą firmę. Będziecie odpowiadać za między innymi zatrudnienie pracowników, ale marka będzie oczywiście zapożyczona. To powoduje, że w przypadku franczyzy musi być podpisana specjalna umowa określająca stosunki pomiędzy franczyzodawcą (który użycza swoją markę) oraz franczyzobiorcą, któremu co prawda nie brakuje zapału do prowadzenia działalności, ale – z różnych przyczyn – woli skorzystać ze sprawdzonych już rozwiązań.

Franczyza – najważniejsze zalety

Osoby, które zdecydują się na franczyzę mogą liczyć na wiele korzyści. W końcu będą prowadzić biznes, który jest znany i zazwyczaj bardzo ceniony. To oczywiście sprawia, że nie trzeba wkładać tak wiele kosztów finansowych w promocję i reklamę nowej działalności gospodarczej. Zazwyczaj odpowiednio prowadzona franczyza prowadzi do osiągania satysfakcjonujących wyników finansowych. Trzeba jednak pamiętać, że franczyzobiorca dzieli się pieniędzmi – w odpowiednich proporcjach zawartych w umowie – z franczyzodawcą.

Informacje i bazę dostępnych franczyz znajdziesz na stronie franczyzawpolsce.pl

Ponadto ludzie, którzy zdecydowali się na taką spółkę mogą liczyć na fachową pomoc. W końcu franczyzodawcom również zależy na osiąganiu jak największych zysków. Dzielą się oni zatem ze swoimi wspólnikami tak zwanym know-how, co oczywiście sprawia, że ten nowoczesny sposób prowadzenia działalności pozwala nauczyć się bardzo wiele aspektów dotyczących prawidłowego funkcjonowania nowoczesnych biznesów.

Bez wątpienia franczyza to zatem świetny sposób dla osób, które nie mają dużego początkowego kapitału, a chcą „przejść na swoje”. Ta metoda prowadzenia działalności to również szansa na to, aby dużo się nauczyć i zdobyć kontakty, co może zaprezentować w przyszłości – może już w trakcie prowadzenia zupełnie swojego biznesu.

Franczyza – jakie są minusy?

Niestety, ten sposób prowadzenia działalności ma także swoje minusy. Początkowo trzeba liczyć się z poniesieniem kosztów opłaty wstępnej za udzielenie licencji. Poza tym należy wpłacać (franczyzodawcy) ustalone w umowie kwoty, które najczęściej stanowią zatwierdzony wcześniej procent od całkowitych obrotów. Warto dodać, że franczyzobiorca może co prawda liczyć na pomoc franczyzodawcy, ale nie w każdym aspekcie. On także musi zadbać o wiele kwestii, którymi są między innymi koszty utrzymania lokalu czy rekrutacji oraz zatrudnienia pracowników, którym również trzeba potem płacić określone pieniądze.

To jednak nie wszystko. Trzeba zaznaczyć, że ta opcja nie jest zbyt dobra dla osób, które chciałyby samodzielnie decydować o sposobie prowadzenia własnego biznesu. Tutaj swoboda w podejmowaniu finalnych decyzji jest mocno ograniczona, a wszystko musi być konsultowane z franczyzodawcą.

One Comment

  1. Bardzo dobry artykuł, wyjaśnia podstawowe kwestie franczyzy – warto też powiedzieć, że w Polsce ta branża bardzo dynamicznie się rozwija.

    Reply

Post Comment