Jak chronić dziecko przed smogiem?
Studio ogólne

Jak chronić dziecko przed smogiem?

Szkodliwe substancje krążące w powietrzu stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia oraz środowiska naturalnego. Smog jest szczególnie niebezpieczny dla najmłodszych. W jaki sposób chronić dziecko? Z jakich rozwiązań możemy skorzystać?

Stężenie szkodliwych substancji w atmosferze wzrasta wraz z nadejściem sezonu grzewczego. Wtedy do otoczenia trafia najwięcej toksycznych związków chemicznych, które w głównej mierze pochodzą ze spalin samochodowych oraz z efektów spalania różnego rodzaju odpadków. Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne dla osób, które żyją w dużych miastach. Przede wszystkich dzieci oraz osoby starsze są narażone na działanie szkodliwych substancji.

Smog negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Może być przyczyną powstawania wielu schorzeń oraz chorób. Przede wszystkim atakuje układ oddechowy, krwionośny oraz nerwowy. Może wywoływać astmę oraz alergię. Zanieczyszczone powietrze szkodzi szczególnie dzieciom, u których nie wykształciły się jeszcze w pełni bariery ochronne. Obniżona odporność sprawia, że nasze pociechy są najbardziej narażone na działanie zanieczyszczonego powietrza.

Szkodliwość smogu

Wysokie stężenie szkodliwych substancji w powietrzu przedostaje się również do naszego organizmu. Zagrożony jest przede wszystkim układ oddechowy przez który przedostają się zanieczyszczenia. Skutkiem mogą być pojawiające się alergie oraz astma. Najbardziej narażone są na to dzieci, u których bariera ochronna nie została jeszcze w pełni rozwinięta. Coraz częściej dochodzi do zapalenia dróg oddechowych u dzieci. Skutkiem mogą być również problemy związane z układem krwionośnym czy nerwowym.

Jeszcze większym problemem jest to, że zanieczyszczone powietrze szkodzi także płodowi. Notuje się, że noworodki, których matki przez czas ciąży przebywały w zanieczyszczonym powietrzu rodzą się z mniejszą wagą oraz posiadają większą podatność na zapalenie płuc. Skutki mogą pojawiać się również później. Należy zadbać o odpowiednią ochronę, która zapewni bezpieczeństwo zarówno dziecku, jak i matce.

Jak przeciwdziałać?

Aby chronić dziecko przed wpływem szkodliwych substancji do organizmu powinniśmy podjąć kilka działań. Przede wszystkim sprawdzajmy stan powietrza, szczególnie przed wyjściem na spacer. W ten sposób będziemy mogli stwierdzić jakie jest stężenie szkodliwych substancji w danym miejscu i dniu. Można to sprawdzić przez aplikację na telefon.

Udając się na spacer z dzieckiem staraj się unikać ruchliwych ulic. To tutaj pojawia się największe stężenie niebezpiecznych substancji, przede wszystkim spalin samochodowych.

Możesz pomyśleć o zakupie maski antysmogowej, która posiada specjalny filtr. Chroni od przed wdychaniem do organizmu szkodliwych pyłów zawartych w smogu. Pamiętajmy, że maski przeznaczone są dla dzieci w wieku szkolnym, a nie młodszych.

Aby zadbać o jakość powietrza w mieszkaniu należy wyposażyć się w specjalny oczyszczacz powietrza, które filtrują powietrze i usuwają z wnętrza zanieczyszczone powietrze. Plusem jest to, że tego rodzaju urządzenia nie tylko neutralizują szkodliwe związki, ale także poprawiają jakość oraz wilgotność powietrza.

Post Comment