Kamerzysta na ślubie – o czym należy pamiętać?
Studio rozrywki

Kamerzysta na ślubie – o czym należy pamiętać?

Idealnie nagrany i zmontowany film weselny to wyjątkowa pamiątka. Obecnie na rynku istnieje mnóstwo firm i osób zajmujących się tym zawodowo. Jak znaleźć właściwego kamerzystę? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Wybór kamerzysty powinien być dobrze przemyślany i sprawdzony. Oczywiście wszystko zależy od tego na jakim efekcie nam zależy. Niektóre pary chcą po prostu nagrać, krótki filmik ujmujący tylko najważniejsze momenty ze ślubu i wesela. Niektóre oczekują długiego filmu, z odpowiednią dobraną muzyką i efektami. Koszt wynajęcia fotografa może wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wiele zależy od danej firmy oraz sprzętu.

Zanim więc zdecydujemy się na kamerzystę zastanówmy się nad budżetem weselnym i wyznaczmy kwotę, którą możemy na to przeznaczyć. W ten sposób znacznie zawęzimy pole naszych poszukiwań. Oprócz tego popytajmy znajomych i rodzinę, czy nie znają kogoś, kto się tym zajmuje zawodowo. Zawsze jest jakaś szansa, że ,,po znajomości” zapłacimy nieco mniej i będziemy znali opinie innych, którzy korzystali z usługi.

Pod adresem wodzirejlukasz.pl znajdą Państwo ofertę – Wodzirej Warszawa na każdą okazję

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kamerzysty?

Pierwszym krokiem będzie przejrzenie portfolio danego kamerzysty. Ważne, byśmy zobaczyli chociaż fragmenty filmów, które nakręcił i zmontował. W ten sposób dowiemy się, czy podoba nam się dany styl oraz technika. Najlepiej jeśli w ten sposób porównamy prace kilku różnych kamerzystów.

Warto również dowiedzieć się, jakim sprzętem dysponuje kamerzysta. Pamiętajmy, że profesjonalny kamerzysta powinien posiadać wysokiej jakości kamerę cyfrową oraz oświetleniem. Dobrze dowiedzieć się również czy kamerzysta będzie kręcił sam czy z pomocą drugiej osoby.

Para kamerzysta wspólnie z kamerzystą powinna ustalić wizję danego filmu. Młodzi powinni przedstawić swoje oczekiwania. Po zakończeniu – powinniście wskazać kamerzyście i uzgodnić z nim ujęcia, które chcecie mieć na filmie. Kamerzysta powinien przesłać wam próbną wersję, byście mogli sprawdzić, czy rzeczywiście wszystko się zgadza.

Istotne jest również to, do której godziny kamerzysta pozostanie na weselu. Najlepiej zapytać już o to, na pierwszym spotkaniu. Często kamerzyści kończą pracę po tzw. ,,oczepinach”. Jednak niektóre pary chcą mieć uwiecznione również późniejsze momenty z wesela. Oczywiście wiąże się to z większym kosztem.

Czy potrzebna jest umowa?

Profesjonalni kamerzyści zazwyczaj przygotowują specjalne umowy, które gwarantują spełnienie poszczególnych punktów. Warto jednak dobrze wczytać się w daną umowę i zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to, czy w danej umowie znajduje się zapis na wypadek, gdy film nie będzie spełniał naszych oczekiwań. W ten sposób zabezpieczymy się od nieprzyjemnych sytuacji. Nawet jeśli kamerzysta się nie sprawdzi, mamy szansę uratować film. Ważne, by wszystkie kwestie były jasne zarówno dla młodej pary, jak i kamerzysty. Dlatego też bardzo ważne są osobiste spotkania, na których łatwiej będzie ustalić wszystkie szczegóły.

Post Comment