Kreatywność w zasięgu możliwości
Studio rozrywki

Kreatywność w zasięgu możliwości

Kreatywność. Cecha współcześnie bardzo pożądana. Zapewne po części dlatego, że należy do najczęściej poszukiwanych przez pracodawców kompetencji miękkich. Jednak kreatywność przydaje się nie tylko w pracy, ale również w życiu prywatnym. Dzięki niej człowiek wychodzi poza schematy stworzone przez innych. Robi coś inaczej i bardzo często z lepszymi rezultatami. Kreatywność to zatem cecha, która pozwala rozwijać się jednostkom, ale również wpływa na postępy czynione przez całą ludzkość.

Praca nad kreatywnością

Warto wiedzieć, jak rozwijać swoją kreatywność. Sposobów na to nie brakuje, ale nie każdy będzie uniwersalny. Należy zatem poznać różne metody i wybrać te, które najlepiej sprawdzają się w danej sytuacji. Na niektórych działa burza mózgów. Innym pomaga metoda tak zwanych sześciu kapeluszy, którą również można porównać do burzy mózgów, ale prowadzonej tylko ze sobą. Pracując nad kreatywnością, wiele osób nadmiernie skupia się na osiągnięciach, podczas gdy to tylko generuje stres. Warto pamiętać, że napięcie oraz niskie poczucie własnej wartości zaburzają zdolność twórczego myślenia. Co za tym idzie ograniczają kreatywność. Dlatego praca nad tą umiejętnością powinna przede wszystkim obejmować zachowanie optymizmu, wypoczynek fizyczny i bierny, jak również relaks. Nie można jednak zapominać o wytężaniu tak zwanej mózgownicy. Angażując się w wiele różnych zadań, niekoniecznie tylko umysłowych, człowiek korzysta z odmiennych części swojego mózgu. Im częściej są one wykorzystywane, tym lepiej działają. A kiedy trzeba wykazać się kreatywnością, mózg jest gotowy. Z tego między innymi powodu pomagają tu zarówno zadania logiczne, jak i te związane z konstruowaniem i pracami manualnymi. Warto o tym pamiętać.

Wiara w siebie oraz optymizm

Wielu ludzi ma problemy z kreatywnością, ponieważ nie czują się pewni własnej wartości. Wraz z poczuciem niższości zaburzona zostaje umiejętność nieszablonowego myślenia. Jednostka wychodzi bowiem z założenia, że i tak nic mądrego nie wymyśli. Aby zachować, a najlepiej również rozwijać kreatywność, należy wierzyć w siebie. Jeżeli ma się na tym polu poważne problemy, warto poszukać sposobów na podniesienie poczucia własnej wartości. Wraz z nim przyjdzie również kreatywność. Nikt jednak nie będzie całe życie sypał pomysłami jak z rękawa. Każdemu zdarzają się gorsze okresy. Kiedy nastaną, mimo wszystko dobrze jest utrzymać dobre samopoczucie. Optymizm pozwala przetrwać, zmniejsza napięcie, przez co nowe pomysły przychodzą szybciej. Nie jest to oczywiście takie proste, ale techniki relaksowania to podstawa, jeżeli zamierza się być pomysłowym człowiekiem. A już na pewno nie obejdzie się bez nich w sytuacji tak zwanych pracowników kreatywnych.

Artykuł przygotował https://dekolo.pl – sklep internetowy dla ludzi kreatywnych

Każdy człowiek może pracować nad własną kreatywnością. Wystarczy chcieć i trochę się wysilić. Bardzo dobrym pomysłem na początek jest próbowanie nowych rzeczy. Chodzenie innymi niż zazwyczaj drogami, wybieranie odmiennych restauracji czy słuchanie nietypowej dla siebie muzyki. Nowe bodźce i różnorodne wyzwania stymulują mózg. Nigdy też nie wiadomo, w jakim miejscu czeka inspiracja.

 

Post Comment