Panele fotowoltaiczne – komu są najbardziej potrzebne?
Studio technologii

Panele fotowoltaiczne – komu są najbardziej potrzebne?

Niekonwencjonalne źródła energii stały się ostatnimi laty bardzo modne i pożądane z uwagi na nieszkodliwy ich wpływ na zanieczyszczone już środowisko oraz dużą ekonomiczność stosowania tego typu rozwiązań. Do wytwarzania energii wykorzystywane są bowiem niezależne od człowieka i nieograniczone siły natury w postaci wiatru czy słońca. Tak jak w pierwszym przypadku energia jest pożytkowana przez tworzenie pól wiatrakowych, tak w przypadku energii słonecznej, odnawiana jest ona za pośrednictwem kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych, kumulującymi ciepło pochodzące z promieni słonecznych i oddającymi je następnie w postaci na przykład ciepłej wody lub energii elektrycznej.

W przeciwieństwie do nieodnawialnych źródeł energii, takich jak na przykład węgiel kamienny, energia słoneczna jest całkowicie darmowa i w pełni odnawialna. Jedynym niezbędnym kosztem na jej spożytkowanie jest inwestycja w kolektory i panel słoneczne, która choć stosunkowo kosztowna to jednak szybko się zwraca i w niedługim czasie staje się wręcz opłacalnym źródłem oszczędności, gdyż zwalnia z konieczności korzystania z ogólnego przyłącza coraz droższego prądu elektrycznego (stale latem i częściowo w sezonie wiosennym i jesiennym). Panele fotowoltaiczne są jak własny ogród lub szklarnia, dzięki którym możliwe jest w niedalekiej przyszłości zbieranie własnych plonów, nad którymi ma się pełną kontrolę. Tak samo jest z panelami słonecznymi, które produkują energię elektryczną na osobisty użytek posiadaczy takich paneli.

W czasie podejmowania decyzji zakupu paneli fotowoltaicznych do rozważenia są dwa typy ogniw dostępnych na rynku: droższe moduły monokrystaliczne oraz tańsze moduły polikrystaliczne lub multi-krystaliczne. Różnica między nimi skupia się głównie na wydajności i jest w pełni adekwatna z ceną. Ogniwa monokrystaliczne mają żywotność wynoszącą nawet 30 lat i są najbardziej efektywne, a tym samym wydajne. Ogniwa poli- i multi-krystaliczne są produkowane z myślą o niższych kosztach. Proces ich produkcji jest więc najbardziej korzystny pod względem ekonomicznym i choć mniej wydajne od monokrystalicznych proporcja ich ceny do jakości jest wciąż bardzo korzystna, co czyni je najczęściej kupowanymi panelami słonecznymi. Podsumowując koszty inwestycji należy jednak pamiętać, że przy użyciu paneli fotowoltaicznych produkowany jest prąd stały, a na użytek domowy wykorzystywany jest prąd zmienny, zatem przy zakupie na użytek typowo domowy niezbędne jest doliczenie do kosztów inwestycji także urządzenia do zmiany prądu stałego w zmienny, jakim jest falownik.

Bardzo istotnym faktem przy inwestowaniu w panele fotowoltaiczne jest to, że ilość przetwarzanej energii w znacznej mierze zależna jest od pory roku oraz stopnia zachmurzenia, to jest czasu i intensywności nasłonecznienia. Zimą więc taka produkcja będzie zdecydowanie mniejsza niż latem. Istotne jest zatem zabezpieczenie w formie alternatywnego źródła energii, na wypadek gdyby ta pochodząca ze słońca okazała się sezonowo niewystarczająca, a biorąc pod uwagę fakt, że w polskich warunkach klimatycznych to właśnie zimą zapotrzebowanie na ciepło i energię elektryczną jest największe, na pewno tak się okaże. Mimo tych kilku niesłonecznych miesięcy w roku panele fotowoltaiczne są dobrą i opłacalną inwestycją na pozostałe, słoneczne dni.

Panele fotowoltaiczne z 4oze.pl pomogą Ci w obniżeniu kosztów energii elektrycznej. Firma ta może przeprowadzić audyty energetyczne, a także intalacje i optymalizację paneli oraz wiele innych.

One Comment

  1. Panele to zdobyły popularność przede wszystkim na terenach wiejskich 😛 Jeżdżąc po kraju można się natknąć na wiele dachów z fotowoltaicznymi „dachówkami”

    Reply

Post Comment