Piękne uzależnienie – wspinaczka po górach
Studio turystyki

Piękne uzależnienie – wspinaczka po górach

Tłumy na szlakach turystycznych w Tatrach, Beskidach czy Karkonoszach potwierdzają fakt, że wyprawy w góry są jednym z najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu. Co ciągnie ludzi na męczące czasami trasy, zmusza do wysiłku i sprawia, że mimo zmęczenia wracają szczęśliwi z wyprawy w góry? Oto kilka zalet zwiedzania gór, które w Polsce mogą zachwycić nawet największych malkontentów.

Piękno przyrody

Majestatyczne Tatry, miejscami całkowicie odludne Bieszczady czy malownicze Karkonosze – polskie góry zachwycają od lat turystów i twórców, wśród nich takich autorów, jak Jan Kasprowicz czy Kazimierz Przerwa-Tetmajer. „W górach jest się najbliżej nieba” – twierdzą zapaleni górscy wędrowcy i rzeczywiście, ogrom natury, jej nieludzkie wręcz piękno potrafi być natchnieniem i wypoczynkiem od codziennego natłoku spraw.

Potwierdzenie siły

Trudne chwilami górskie szlaki są dla wielu rodzajem sprawdzianu charakteru i wytrzymałości fizycznej. To tutaj sprawdzają się najlepiej cechy przyjaźni, rodziny czy testowania związków. Najszybciej bowiem w obliczu zagrożenia lub zmęczenia przekonamy się, co jesteśmy warci sami i jak sprawdzi się osoba wędrująca przy naszym boku.

Piękny sport

Chodzenie po górach lub wspinaczka wysokogórska nie da się porównać z nudnymi godzinami spędzanymi na siłowni w celu poprawienia swojej tężyzny fizycznej. Idziemy w końcu w najpiękniejszych okolicznościach przyrody, spalając przy tym o wiele więcej kalorii niż w trakcie spaceru po płaskim terenie. Chodząc po górach poprawiamy swoją wydolność oddechową, poprawiamy dotlenienie organizmu i wzmacniamy mięśnie, wracając do domu w dużo lepszej kondycji niż przed wyjazdem. Nic dziwnego, że doświadczeni turyści górscy polecają zabranie ze sobą na szlak tabliczki czekolady. Nigdzie nie smakuje ona tak dobrze, jak na górskim szlaku, a trudy szlaku w pełni usprawiedliwiają tę słodką nagrodę.

Trening uwagi i wyciszenia

Na górskim szlaku jesteśmy oddzieleni od atakujących nas codziennie bodźców wzrokowo-dźwiękowych. Często brakuje tutaj zasięgu telefonu, więc nikt nie jest w stanie przerwać naszego wypoczynku telefonem. Najczęściej otacza nas tutaj cisza, szum drzew, ewentualnie inne naturalne odgłosy i urokliwe widoki. Wędrówki po górach stają się tym samym rodzajem medytacji przynoszącej tak pożądane w obecnych czasach wyciszenie. Wędrując po górskich szlakach musimy skupić się na pokonywaniu kolejnych trudności, a więc znaleźć się tu i teraz, co w zabieganej codzienności nie jest na ogół łatwe.

Pozytywne uzależnienie

Chodzenie po górach potrafi uzależnić i dla wielu osób stać się jedynym wytęsknionym sposobem wypoczynku. Na pewno nie znajdziemy w górach nudy dopadającej nas na urlopie spędzanym na plaży, gdzie każdy dzień podobny jest do poprzedniego. Szlaki górskie są tak zróżnicowane i mają odmienne piękno o każdej porze roku, że nawet znajdując się na tych samych szlakach nigdy nie będziemy pokonywać ich tak samo. Co ważne, góry są idealnym sposobem wypoczynku zarówno dla samotników trafiających na mniej uczęszczane szlaki, jak i osób towarzyskich, które chętnie spędzają aktywnie czas w grupie znajomych.

 

One Comment

  1. Oj tak, góry naprawdę mogą wciągnąć, i to na dobre! Czasami tłumy mogą zmęczyć, ale nic nie może się równać z krajobrazami górskimi. pozdrawiam wszystkich górołazów!

    Reply

Post Comment