Pierwsze kroku w tenisie ziemnym
Studio sportu

Pierwsze kroku w tenisie ziemnym

Niedawne sukcesy polskich sportowców takich jak Jerzy Janowicz oraz paru naprawdę rewelacyjnych sezonach Agnieszki Radwańskiej zainteresowanie tenisem ziemnym w naszym kraju stale rośnie. Nic w tym dziwnego. Sport ten może uprawiać praktycznie każdy niezależnie od płci, wieku czy początkowej kondycji fizycznej organizmu. Warto jednak znać kilka faktów na ten temat, aby nie zniechęcić się do gry po zaledwie pierwszych minutach. Jak zatem stawiać pierwsze kroki w tenisie? W jaki sposób dobrać odpowiednią rakietę?

Dlaczego warto grać w tenisa?

Nie ulega wątpliwości, że zostanie profesjonalnym tenisistą, wymaga rozpoczęcia treningów już w wieku kilku lat, a zatem bardzo wcześnie. Jeśli jednak tenis interesuje nas głównie ze względów rekreacyjnych, na jego naukę nigdy nie jest za późno. Zdaniem wielbicieli tej dyscypliny sportowej, tenis ziemny to fantastyczny sposób na kompleksowy rozwój sprawności fizycznej i poprawę kondycji, a także świetna możliwość poznania innych ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Nie od razu Rzym zbudowano

Tak jak w każdym innym sporcie, również w tenisie początki bywają trudne. W związku z tym już od pierwszej godziny warto zainwestować w zajęcia z profesjonalnym trenerem, który dokładnie i rzetelnie wytłumaczy nam zasady gry oraz pokaże jak prawidłowo odbijać piłkę na korcie. Pod czujnym okiem kogoś o znacznie większym doświadczeniu i wiedzy z pewnością dużo szybciej zdobędziemy podstawy prawidłowego uchwytu, mocnych uderzeń, różnych strategii tenisowych, a także właściwego sposobu poruszania się po korcie. Dobry trener powinien nam również uświadomić jakie popełniamy błędy oraz w jaki sposób możemy je szybko skorygować. Dzięki temu każde kolejne zajęcia będą łatwiejsze, a my będziemy sobie coraz lepiej radzić na korcie. Zdaniem specjalistów wystarczy zaledwie 10 godzin zajęć po około 60 minut, aby dobrze opanować podstawy gry, które pozwolą nam rozgrywać mecze towarzyskie w gronie znajomych czy innych osób ćwiczących na korcie.

Decydując się jednak na naukę gry w tenisa ziemnego pod okiem profesjonalnego trenera, należy zwrócić uwagę na grupę wiekową, w której prowadzone są zajęcia. Dzieci znacznie szybciej uczą się poprzez podpatrywanie, a zajęcia z dorosłymi to w głównej mierze nauka przez grę, która w tym przypadku daje najefektywniejsze rezultaty.

Jak wybrać rakietę do tenisa?

Rakieta tenisowa powinna być właściwie dopasowana nie tylko do wielkości dłoni danego gracza, ale również do poziomu zaawansowania. Trzeba przy tym zwrócić baczną uwagę między innymi na powierzchnię główki rakiety, na jej całkowity ciężar całej oraz oczywiście na materiał, z którego została wykonana.

Odpowiednio dobrana rakieta do tenisa ziemnego odgrywa niezwykle ważną rolę w całym procesie nauki, zarówno w jej początkowej fazie, jak i na nieco bardziej zaawansowanym poziomie. Pozwala już od pierwszych godzin na korcie wypracowywać prawidłowy chwyt i co za tym idzie dobre uderzenie. Aby kupić dobrej jakości rakietę do gry warto odwiedzić profesjonalny sklep tenisowy, można go znaleźć na stronie skleptenisowy24.pl, w którym można obejrzeć różne modele i dobrać dla siebie ten jeden, najbardziej odpowiadający.

Będąc początkującym graczem na samym początku nie warto kupować zbyt drogiej rakiety. Wystarczy sprzęt, którego parametry będą nam po prostu odpowiadać. Dopiero wówczas, kiedy zdecydujemy się na kontynuację gry warto zainwestować w droższy i lepszy jakościowo sprzęt.

Na co zatem warto zwrócić uwagę kupując rakietę do tenisa?

Przede wszystkim trzeba dobrać wielkość główki, która powinna być sprzymierzeńcem zarówno początkującego, jak i bardziej doświadczonego zawodnika. Właściwie dopasowana główka pozwala osiągnąć pożądany na konkretnym etapie gry efekt. Bardzo ważny jest także rozmiar rączki. Musi być dopasowany do wielkości dłoni, gdyż jest to gwarancją pewnego chwytu i w efekcie precyzyjnego uderzenia. Nie bez znaczenia są również ciężar oraz sztywność rakiety, które wpływają na siłę uderzenia oraz poziom kontroli nad piłką w poszczególnych etapach.

Tenis ziemny to sport wszechstronnie rozwijający zarówno ciało, jak i umysł. Warto zatem wybrać się na kort i samemu spróbować.

Post Comment