Pierwszy pojazd dziecka, czyli jaki rowerek kupić
Studio ogólne

Pierwszy pojazd dziecka, czyli jaki rowerek kupić

Decydując się na zakup rowerku dla dziecka, wielu rodziców zastanawia się jaki rodzaj pojazdu będzie dla niego odpowiedni. Czy ma to być tzw. rower biegowy, 3-kołowy czy na dwóch kołach?

Każdy rodzic zastanawia się także kiedy wybrać pierwszy rowerek dla dziecka. Wszystko jednak zależy od tego jak dziecko się rozwija i jaką posiada sprawność ruchową. Obecnie mamy możliwość kupienia rowerków biegowych, które przeznaczone są dla dzieci już od ok. 18 miesiąca życia.

Rowerek biegowy

Możemy zastanawiać się nad zakupem w sytuacji, gdy dziecko już sprawnie chodzi, a rowerek nie jest dla niego za wysoki – maluch musi swobodnie dotykać stopami ziemi. Jest to idealny sprzęt, umożliwiający trening przed zakupem roweru z pedałami. Dziecko w ten sposób ćwiczy koordynację ruchową oraz podzielność uwagi. Ważne też, aby rower był lekki i odpowiednio dobrany do wzrostu dziecka.

Rowerek trójkołowy

On także umożliwia statyczną i bezpieczną jazdę. W tym przypadku oprócz koordynacji, dziecko uczy się pedałować. Jest to kolejny etap nauki jazdy na rowerze i rozwija motorykę dziecka. Możemy zdecydować się taki rodzaj rowerka trójkołowego, w którym mamy możliwość odczepienia kółek i zwiększenia wysokości siodełka. Dziecko szybko rośnie, więc wybór takiego sprzętu na pewno będzie bardziej korzystny.

Ubierzdziecko.pl – sklep internetowy z bogatym asortymentem dla najmłodszych

Rowerek na dwóch kołach

Ten rodzaj roweru kupuje się dzieciom, około 6 roku życia, gdy dziecko dobrze opanuje jazdę na trójkołowcu. W tym momencie zadbajmy także o zakup kasku oraz ochraniaczy, to bardzo ważne, ponieważ dziecko na początku może mieć trudności z utrzymaniem równowagi na dwukołowcu. Wybierając rowerek, zwracajmy uwagę na jego wysokość oraz to, czy jest bezpieczny.

Jak uczyć dziecko jazdy na dwukołowcu?

Zanim dziecko wejdzie na rower, musicie odpowiednio go zabezpieczyć przed możliwymi wypadkami. Pamiętajcie o dobrej jakości kasku oraz ochraniaczami na kolana oraz łokcie. W ten sposób zabezpieczycie swoje dziecko przed wszelkimi obtarciami, a maluch po upadku nie zrazi się do jazdy na rowerze.

Pamiętajmy także o tym, że to dziecko musi chcieć nauczyć się jeździć. Nie zmuszajmy go do jazdy, jeśli tego nie chce. Ważne, aby rowerek był odpowiednio dostosowany – dziecko powinno móc oprzeć obie stopy na ziemi, stojąc nad ramą.

Wybierzecie dobre miejsce, w którym będziecie mogli ćwiczyć jazdę bezpiecznie i wygodnie. Możecie wybrać teren, gdzie znajdzie się niewielki spadek – możecie poćwiczyć kilka razy zjeżdżanie z niewielkiej górki, tak by dziecko mogło ewentualnie zahamować nogami. Możecie spróbować także jazdy na trawie. Pozwoli to uniknąć większych stłuczeń i otarć.

Nie zapomnijcie o pokazaniu dziecku hamulców i tego jak się ich używa. Wytłumaczcie dziecku, żeby nie hamowało zbyt mocno i gwałtowanie, ponieważ może w ten sposób przelecieć przez kierownicę.

Kiedy dziecko opanuje wszystkie te czynności możecie zacząć naukę skręcania i manewrowania kierownicą. Ważne, aby dziecko miało sporo miejsca, do tego by wykonywać slalomy i okrążenia.

Post Comment