Jak prawidłowo oświetlić salon?
Studio domu

Jak prawidłowo oświetlić salon?

Wybierając oświetlenie do naszego mieszkania, powinniśmy dobrać je odpowiednio do charakteru danego pomieszczenia. Inne światło umieścimy w kuchni, a inne w salonie. W tym przypadku nie jest ważny tylko wygląd, ale także funkcjonalność oświetlenia.

Salon to miejsce, w którym spędzamy większość wolnego czasu – przesiadujemy z rodziną i przyjaciółmi, oglądamy telewizję czy czytamy książkę. W zależności od wykonywanych czynności potrzebujemy określonego natężenia światła. Warto zatem zadbać, aby w salonie umieścić różnego rodzaju oświetlenie, które będziemy mogli dostosowywać do naszych potrzeb.

Przed umieszczeniem określonego oświetlenia, powinniśmy zastanowić się nad różnymi czynnikami, które wpłyną na wybór właściwego oświetlenia. Czy w salonie umieszczony jest telewizor, czy salon będzie służył nam jako miejsce pracy, czy będzie jednocześnie naszą sypialnią, czy będzie to miejsce do czytania? Wszystkie te elementy wpłyną na kierunek dobrania oświetlenia w salonie.

Istotna jest także wielkość i przestrzeń danego pomieszczenia. Inne światło umieścimy w dużym i przestronnym salonie, a inne w pokoju o niewielkich rozmiarach. Ważny jest także czynnik dekoracyjny, który zazwyczaj stawiamy na pierwszym miejscu. Warto wybierać odpowiedni rozmiar oświetlenia, aby wystroju i wielkości pomieszczenia.

Znajdź lampy, kinkiety i wiele innych produktów oświetleniowych na stronie E-klosz.pl

Lampy do czytania i nie tylko

Salon to idealne miejsce do czytania. Oprócz wygodnej sofy czy fotela powinniśmy zadbać przede wszystkim o właściwe światło, które podczas czynności czytania jest bardzo ważne. Idealne będzie światło dzienne, które dokładnie oświetli salon, jednak nie zawsze jest to możliwe, poza tym nie zawsze mamy czas czytać w dzień. Do czytania wybierzmy lampę stojącą, którą będziemy mogli odpowiednio dostosować do miejsca oraz naszego ułożenia. Zadbajmy także, aby żarówka nie była zby ciemna do czytania. Powinniśmy mieć swobodną możliwość ustawiania strumienia światła na naszą książkę.

Salon to również miejsce, w którym oglądamy filmy czy po prostu telewizję. W tym przypadku także należy zadbać o konkretne oświetlenie. Idealnym rozwiązaniem będzie wybór lamp, które nie będą rzucały bezpośredniego światła na ekran, ani nie będą skierowane w naszą stronę. Powinniśmy zadbać o nastrojowe i przyćmione światło, które nie będzie przeszkadzało nam w oglądaniu.

Lamy wiszące

Przy wyborze lamp wiszącym wybór także jest bardzo duży. Zaletą tego typu oświetlenia jest to, że światło rozproszone jest po całym pomieszczeniu i nie zajmują miejsca w danym pomieszczeniu. Możemy także wybierać różnego rodzaje klosze, które będa kierować strumień światła w poszczególnym kierunku, mogą one być jedno- lub wielopunktowe. Wszystko zależy od tego, gdzie mamy zamiar je umieścić. Pamiętajmy jednak o doborze właściwej wielkości lampy, dostosowanej do pomieszczenia, w której będzie się znajdować. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się wysoko zawieszone lampy, niezby duże. Idealnie sprawdzają się światła umieszone w suficie. W pomieszczeniach o dużym metrażu, możemy zastosować efektowne żyrandole, które nadadzą salonowi odpowiedniego wystroju.

Post Comment