Przegląd zabawek dla noworodków
Studio ogólne

Przegląd zabawek dla noworodków

Obecnie na rynku znajdują się tysiące zabawek dla noworodków. Feeria kolorów, kształtów oraz  funkcji przyprawić może o zawrót głowy. Co wybrać aby przyczynić się do rozwoju swojego maluszka? Należy przed wszystkim skupić się na możliwościach poznawczych dziecka  jego najwcześniejszym okresie życia.

Noworodek potrafi już:

 • Rozpoznawać wysokie tony, rozróżnia dźwięki. Na nagłe, głośne reaguje zdenerwowaniem.
 • Widzi zarys przedmiotów będących w odległości ok. 25- 30 cm od jego twarzy
 • Reaguje na podstawowe kolory: czerwony, zielony, żółty, niebieski, biały i czarny.
 • Potrafi zacisnąć piąstki.
 • Choć nie potrafi jeszcze zbadać obiektu dotyk, rozróżnia różnicę w fakturze dotykających jego skóry przedmiotów.
 • Rozpoczyna próby wodzenia wzrokiem za przedmiotami- choć jeszcze dość często traci je z pola widzenia.

Jeśli rozważymy umiejętności jakie posiadł maluszek i postaramy dobrać do nich odpowiednie zabawki, które oprócz ładnego wyglądu zadają również o rozwój i stymulację naszego dziecka, zobaczymy, że najlepsze to te najprostsze. Na tym etapie dziecko nie potrzebuje jeszcze technologicznych cudów wydających tysiąca dźwięków. Na takie zabawki przyjdzie jeszcze czas, teraz co najwyżej niepotrzebnie zdezorientują maluszka. Niestety nie sprawdza się także pięknie wyglądające pastelowe dekoracje i pluszaki- mimo swojej atrakcyjności przez dziecko pozostaną niezauważone.

Jakie zabawki zainteresują maluszka?

 • Zabawki wydające spokojne dźwięki– klasycznym „uspokajaczem” dla rozdrażnionego niemowlęcia jest pozytywka. Są dostępne w różnych formach. Może być to pluszowa przytulanka, kręcąca się nad głową maleństwa zabawkowa karuzela czy też przedmiot ustawiony na szafce obok łóżeczka. Muzyka wydobywająca się z głośniczka powinna być płynna, cicha i relaksująca. Ciekawym pomysłem są pozytywki umożliwiające nagranie rodzicom śpiewanej przez siebie kołysanki. Warto także zwrócić uwagę na zabawki wydające odgłos bicia serca. Naszemu maluszkowi zapewnią poczucie bezpieczeństwa i komfortu poprzez skojarzenie z obecnością mamy.
 • Zabawki miłe w dotyku– noworodek doskonale czuje fakturę materiału, który go dotyka. Warto zatem wybrać naprawdę przyjemne welurkowe, polarowe czy pluszowe przytulanki, którymi poprzez dotyk będziemy stymulowali rozwój obszarów poznawczych swojego dziecka.
 • Zabawki stymulujące rozwój wzroku– Wybierajmy te w mocnych, soczystych kolorach. Nie warto sięgać po te, na których łączą się barwy i desenie- to zmęczy wzrok maluszka. Zabawka powinna być umieszczona ok. 30 cm od twarzy dziecka. Ciekawym rozwiązaniem są specjalne karuzele, które montuje się na pałąku przytwierdzonym do ramy łóżeczka. Dobrze jest wybrać karuzele w której można wyłączyć czasowo funkcję obracania się- w pierwszych dniach naszego dziecka będzie to dla niego zapewne zbyt silnym bodźcem.

Własnoręcznie przygotowane zabawki dla noworodków

Można także wykonać własnoręcznie gadżety, które pomogą w rozwijaniu zmysłu wzroku u naszego dziecka. Ciekawym pomysłem są dekoracje przygotowane z jednokolorowej tektury wiszące na łóżeczkiem lub analogiczna zabawa z balonikiem, który poprzez swój kształt nawiązuje do twarzy ludzkiej, przez co zwraca na siebie uwagę dziecka. Dodatkowym sposobem jest umieszczenie nad łóżeczkiem białej karki z namalowanymi na niej czarnymi grubymi liniami.

Bezpieczeństwo i higiena

Wybierając zabawkę dla dziecka – warto przejrzeć ofertę sklepu ubierzdziecko.pl – należy pamiętać o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa:

 • Wybierajmy produkty oznaczone międzynarodowym symbolem CE, oznaczającym deklaracje producenta co do wypełniania zasadniczych wymagań bezpieczeństwa.
 • Szukajmy na opakowaniu informacji o producencie i jego adresie.
 • Sprawdźmy czy zabawkę można łatwo umyć lub wrzucić do prania, unikajmy tych, na których widnieje zakaz prania mechanicznego.
 • Sprawdzajmy czy zabawki nie zawierają małych i łatwo łamliwych elementów.
 • Jeżeli uważasz, że zabawka nie jest bezpieczna, zgłoś ją natychmiast do Inspekcji Handlowej.
 • Pamiętaj, że każdą zabawkę, nawet tę wyjętą dopiero z opakowania, przez zbliżeniem do delikatnej skóry dziecka powinnaś wyprać lub umyć.

Post Comment