Przeglądy budowlane różnych budynków
Studio budownictwa

Przeglądy budowlane różnych budynków

Przeglądy budowlane są wykonywane głównie przez nadzór budowlany, który jest do tego uprawniony. To rodzaj inspekcji, która przynajmniej raz w roku ma obowiązek sprawdzenia, czy dany budynek spełnia wymogi budowlane. Jest to niezmiernie ważne, głównie dlatego, aby nie narazić lokatorów na nieoczekiwane okoliczności, takie jak zawalenie się budynku. Już przy drobnych pęknięciach musi być zachowana ostrożność i wówczas kontrola jest bardziej dokładna. Przeglądy budowlane Warszawa polegają głównie na sprawdzaniu stanu technicznego budynku, instalacji, głównie gazowej, ale również wodnej czy elektrycznej.

Dwa razy do roku sprawdzane są także kominy, czy aby jest on czysty i czy wentylacja działa sprawnie. Dla osób mieszkających w blokach, na osiedlach, przychodzi wiadomość ze spółdzielni która to ma obowiązek podpisać umowę z inspektoratem budowlanym na przeglądy budynków. W kamienicach odpowiedzialność ciąży na zarządcy nieruchomości, a właściciele domków jednorodzinnych sami dbają o taki nadzór budowlany. Koszty jego przeprowadzenia są w ramach czynszu chyba, że lokatorzy poproszą o tę usługę prywatnie. Sprawdzane są również kotły grzewcze znajdujące się w piwnicach, klimatyzacja, ogrzewanie, jak również systemy alarmowe czy też drogi ewakuacyjne. Budynki w których mieszczą się firmy także podlegają przeglądom budowlanym i tutaj właściciel firmy powinien o tym pamiętać, by raz na rok zwołać inspekcję budowlaną. Chodzi o bezpieczeństwo pracowników, jak również wnioski, co można poprawić czy zmienić w przyszłości.

Co pięć lat budynki przechodzą bardziej szczegółową kontrolę, na podstawie której wykonywane są protokoły i dopiero ta dokumentacja pokazuje, czy budynek nadal nadaje się do zamieszkania lub użytkowania. Przeglądy budowlane są obowiązkowe, ponieważ wynika to z prawa budowlanego. Daje to również ważną informację dla przyszłych firm budowlanych, stawiających budynki o zmianie technologii budowania jak również zastosowania odpowiednich zabezpieczeń. Jeśli w ustalonym terminie kontrola nie zostanie przeprowadzona, wówczas zarządca nieruchomości musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi.

Post Comment