Jak wybrać wkład kominkowy?
Studio domu

Jak wybrać wkład kominkowy?

Coraz więcej osób uświadamia sobie fakt, że wkłady kominkowe są jednymi z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła. Produkowane przez nich spaliny zawierają bowiem znacznie mniejszą ilość szkodliwych substancji niż te powstałe na skutek spalania gazu, oleju czy węgla, a także spaliny pochodzące z kominków typu otwartego.

Oczywiście jeśli kominek spełniać ma przede wszystkim funkcję estetyczną, a kwestia ogrzewania domu ma drugorzędne znaczenie, to najważniejszym czynnikiem podczas wyboru jest jego wygląd zewnętrzny. Dobrze jest jednak postawić na rozwiązanie, które pozwala na jednoczesne korzystanie zarówno z wkładu czy kasety, jak i tradycyjnego kominka np. poprzez podniesienie lub schowanie szyby. Kiedy natomiast kominki mają pełnić funkcję podstawowego źródła ciepła  w budynku, to kluczowe znaczenie mają już ich parametry techniczne i użytkowe. Jakie?

Wkłady kominkowe najlepszych na rynku producentów posiadają sprawność na poziomie co najmniej 70% podczas normalnej pracy i nawet 83% podczas tzw. pracy zredukowanej,  a więc przy ograniczonym dopływie powietrza do komory spalania. Co to oznacza? Okazuje się, że minimum 70% energii powstające na skutek procesu spalania odzyskiwanej jest w formie ciepła.

Podczas oceny wydajności wkładu kominkowego trzeba zawsze brać pod uwagę także moc nominalną, czyli uśrednioną w czasie, a nie maksymalną. Tak naprawdę moc maksymalna osiągana jest jedynie przez krótki okres czasu i nie odzwierciedla rzeczywistych możliwości danego urządzenia. Zwykle przyjmuje się, że 1 kWh mocy wkładu kominkowego pozwala ogrzać pomieszczenie o kubaturze około 25 metrów sześciennych. Z kolei zużycie drewna kominkowego w czasie palenia powinno wynosić średnio 2,5 kg na godzinę, przy mocy nominalnej na poziomie około 7 kWh.

Co jeszcze ma znaczenie podczas wyboru wkładu kominkowego? Jednorazowy załadunek drewna kominkowego do środka powinien wystarczyć na około 10 godzin spalania. Wówczas można już mówić o pełni komfortowym korzystaniu z kominka. Kiedy te okresy są krótsze zaczyna być to bardzo kłopotliwe dla mieszkańców, bo okazuje się np., że do kominka trzeba dokładać drewno również  nocą itd.

Poza tym, aby wybrany kominek był w 100% bezpieczny dla domowników, a jednocześnie wydajny w swojej pracy, temperatura spalania nigdy nie powinna przekraczać 400 stopni Celsjusza. Poza tym zawsze do montażu czy instalacji kominka z wkładem kominkowym itd. warto zatrudnić fachowców. Doświadczona firma z doświadczeniem zawsze poradzi sobie z tym lepiej i o wiele szybciej niż amator. Poza tym wówczas można mieć pewność,  że wszystko zostało zamontowane w sposób prawidłowy i konstrukcja nie stanowi żadnego zagrożenia dla mieszkańców domu. Niestety wciąż wiele osób woli samodzielnie zabrać się za instalację, co niekiedy kończy się kiepsko. Nieprawidłowy montaż jest niebezpieczny dla domowników, a poza tym niekiedy może prowadzić także do zniszczenia samej instalacji grzewczej. Koszty w efekcie końcowym są więc znacznie wyższe niż w normalnych warunkach.

Post Comment