Jak zachować bezpieczeństwo w trakcie pracy na rusztowaniach?
Studio budownictwa

Jak zachować bezpieczeństwo w trakcie pracy na rusztowaniach?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że praca na rusztowaniach jest bardzo niebezpieczna. Nic więc dziwnego, że osoby, które wykonują takie zadania muszą stosować się do przepisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, a także rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Najważniejsze kwestie z tych dokumentów zostały zawarte w dzisiejszym artykule.

Trzeba podkreślić, że bezpieczna praca na rusztowaniach wymaga ograniczenia liczby czynności, które są wykonywane na wysokościach. Nic więc dziwnego, że osoby odpowiedzialne za realizowanie tego projektu – które oczywiście muszą posiadać stosowne uprawnienia – muszą tak zorganizować zadania, aby pracownicy jak najmniej poruszali się po rusztowaniach. Zabronione jest chodzenie „tam i z powrotem”, jeśli nie ma takiej potrzeby. Nic więc dziwnego, że praca na rusztowaniach musi być bardzo dokładnie zaplanowana, żeby zminimalizować do zera ryzyko ewentualnych wypadków. O czym jeszcze trzeba pamiętać? Bezwzględnie należy stosować rozmaite zabezpieczenia – jak choćby kaski na głowę w trakcie pracy na rusztowaniach (niezależnie od tego czy pracownicy chętni są do nakładania takiej odzieży ochronnej czy nie). Kierownicy budowy muszą tego stanowczo dopilnować.

Szukasz rusztowań i szalunków do wynajęcia? Znajdziesz je na stronie http://delta-bud.eu – sprawdź!

Bardzo istotne jest to, aby co jakiś czas były dokonywane kontrole stanowisk. Szczególnie chodzi o prawidłowość ich usytuowania oraz zamontowania urządzeń zabezpieczających. Pozwoli to podjąć niezbędne kroki, jeśli coś nie będzie zrobione tak, jak należy. Istotne jest to, aby wszelkie urządzenia używane w trakcie pracy na rusztowaniach były sprawdzone przed włączeniem ich do całego projektu. W związku z tym muszą być dokładnie zweryfikowane pod kątem stanu technicznego. Bardzo ważne jest również to, żeby każde urządzenie było używane zgodnie z jego przeznaczeniem dotyczącym instrukcji bezpieczeństwa. Osoby, które odpowiadają za kierowanie pracami muszą również dopilnować, aby rusztowania nie były przeciążone. W związku z tym powinni zadbać o to, aby na rusztowaniach nie znajdowała się zbyt duża liczba osób lub materiałów. Nie zaszkodzi, aby na rusztowaniach znajdowała się tablica, która będzie informować wszystkich o maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że bardzo ważnym aspektem jest samo przeszkolenie pracowników przed przystąpieniem do pracy na rusztowaniach. Robotnicy muszą dokładnie wiedzieć, jak należy postępować w trakcie wykonywania zadań i jakie środki ostrożności muszą być zachowane, aby zminimalizować do zera ryzyko jakiegokolwiek wypadku. Poza tym prace na rusztowaniach mogą być rozpoczęte tylko po komisyjnym odbiorze takich konstrukcji. Dzięki temu wszystko zostanie dokładnie sprawdzone. Pod żadnym pozorem nie wolno rozpoczynać zadań bez spełnienia tego punktu. Wszystko dlatego, że fachowcy są w stanie przewidzieć czy konkretne konstrukcje będą należycie wywiązywały się ze swojego zadania czy też nie.

Post Comment