Zmarszczki problem XXI wieku
Studio zdrowia

Zmarszczki problem XXI wieku

Podłużne wgłębienia na naszej skórze powstają wraz z wiekiem. Proces ten rozpoczyna się już około dwudziestego roku życia, chociaż początkowo zmiany te są niezauważalne. Z czasem jednak stają się coraz głębsze, jest ich coraz więcej i zaczynają nam przeszkadzać. Niestety nie znaleziono jeszcze sposobu, aby powstrzymać starzenie się skóry, więc jedyne co możemy zrobić, to spowalniać tę degradację i maskować ją.

Liryczny obraz naszej skóry
Najczęściej zmarszczki dzielimy ze względu na przyczyny ich powstawania. I tak sklasyfikowano już zmarszczki mimiczne, posłoneczne, senne oraz grawitacyjne. Nazwy te wyraźnie wskazują, jakie czynniki wpływają na stan naszej skóry. Inna klasyfikacja bardzo metaforycznie określa ich wygląd oraz miejsce występowania. Są zatem „lwie zmarszczki” pionowo umiejscowione na czole, są „kurze łapki” skupione w zewnętrznym kąciku oczu, są też „zmarszczki palacza” otaczające usta i „zmarszczki marionetki” biegnące od kącików ust pionowo w dół, i „naszyjnik Wenus” na szyi, i „skóra indyka” tuż pod liną szyi…
Jakkolwiek ciekawe byłyby ich nazwy, niestety żadne z nich nie są powodem do radości i dumy, oznaczają bowiem, że nasz organizm zaczyna się starzeć i musimy rozpocząć nierówny pojedynek z czasem i z naturą.

Naukowe teorie skórne
Z punktu widzenia naukowców powstawanie zmarszczek jest procesem naturalnym. Otóż wszystkie komórki, z których zbudowany jest nasz organizm, z upływem lat dzielą się zdecydowanie wolniej, a więc nie odmładzają się już tak szybko jak w młodości. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne są procesy chemiczne zachodzące nieprzerwanie w ludzkim organizmie, które degradują skórę z powodu ograniczenia produkcji kalogenu, elastyny, kwasu hialuronowego i włókien sprężystych, dodatkowo zmniejsza się zaopatrzenie skóry w lipidy i substancje wiążące wodę. Degradacji tej sprzyjają niestety czynniki zewnętrzne, między innymi toksyny obecne w pokarmach oraz w środowisku naturalnym, wolne rodniki, promieniowanie UV, ale także nieodpowiedni styl życia: pośpiech, stres, siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta i nadmiar kosmetyków.
Wszystko to upośledza kondycję naszej skóry, przez co staje się ona coraz bardziej sucha, cieńsza, mniej jędrna i mniej elastyczna.

Ludzki wymiar troski o skórę


Sama teoria nie wystarczy niestety, aby zapobiegać starzeniu się skóry. Jest jednak dobrym punktem wyjścia, aby poznać jej wymagania i określić kierunek działania w celu poprawy jej wyglądu i kondycji. Można zacząć od kontrolowania mimiki twarzy. Ograniczmy zatem grymasy, dzióbki, cmoknięcia, wciąganie ust, przygryzanie ich, ponieważ te, zdawałoby się nieszkodliwe, ruchy osłabiają skórę i wzmacniają tendencję do powstawania zmarszczek. Innym sposobem są ćwiczenia i masaże, które mogą poprawić wygląd skóry. Można je wykonywać samodzielnie, nie wymagają zbyt dużo czasu, a na pewno uelastycznią i wzmocnią skórę. Dbajmy także o odpoczynek, by skóra mogła się zregenerować. Uprawiajmy sport, bądźmy aktywni, gdyż to zapewni naszej skórze właściwe ukrwienie, które jest warunkiem właściwego odżywienia i sprężystości skóry. Zadbajmy też o zdrowe odżywianie, a w szczególności o dostarczenie organizmowi przeciwutleniaczy zawartych w warzywach i owocach. Na koniec postarajmy się rozsądnie korzystać z kosmetyków dostępnych na rynku. Wybierajmy te naturalne i delikatne.
Przynajmniej tyle możemy zrobić, aby na dłużej zachować świeżość, witalność i młodzieńczy blask naszej skóry.

One Comment

  1. Zmarszki to jakby loteria – niektórzy mają do nich predyspozycje, a niektórzy w jakiś naturalny sposób się im przeciwstawiają 😛 ale znam też osoby, którym ze zmarszczkami do twarzy

    Reply

Post Comment