Żeń-szeń dla wielu korzyści

Suplementacja pozwala na uchronienie organizmu przed pojawieniem się niedoborów witamin i minerałów, to również metoda na jego wsparcie. Wśród wymienianych produktów, których suplementacja korzystnie wpłynie na ludzkie ciało, wymienia się preparaty żeńszeniowe. Jeżeli nie jest się pewnym, po co stosować żeń-szeń, warto zapoznać się z korzyściami, jakie przynosi organizmowi.

Wiele korzyści w jednej roślinie – ważne informacje

Żeń-szeń występuje w kilku odmianach, a każda z nich ma korzystny wpływ na organizm człowieka. Stosowany jest w krajach azjatyckich w przypadku uczniów ze względu na korzystne polepszenie koncentracji i pamięci. Ale właściwości żeń-szenia są o wiele większe.

Ośrodkowy układ nerwowy

Żeń-szeń wykazuje szeroki wpływ na działanie ośrodkowego układu nerwowego – poprzez stymulację receptorów GABA w mózgu wykazuje działanie uspokajające oraz relaksacyjne. Poza tym zwiększa stężenie acetylochoniny w tkance mózgowej, co przekłada się na poprawę zdolności koncentracji i zapamiętywania.

Tkanka kostna

Stosowanie żeń-szenia jest szczególnie polecane kobietom – zawartość ginsenozydów stanowi wsparcie dla kości i ochronę przed zachorowaniem na osteoporozę, która w większej mierze dotyczy przedstawicielki płci pięknej. Ich obecność prowadzi do zwiększenia ilości estrogenów w kościach. Szczególnie polecane jest to kobietom po okresie przekwitania, gdyż po menopauzie ich organizm nie produkuje sam estrogenów.
Jednak na uwadze należy mieć ryzyko wystąpienia skutku ubocznego, jakim jest krwawienie z dróg rodnych. Jeżeli po zastosowaniu preparatu z żeń-szeniem dojdzie do krwawienia, należy od razu zrezygnować z jego przyjmowania.

Układ krążenia

Jak zdołano to zaobserwować, żeń-szeń wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe, obniża stężenie złego cholesterolu i jednocześnie przyczynia do wzrostu stężenia dobrego cholesterolu. Poza tym obniża ciśnienie krwi i zapobiega zaburzeniom rytmu serca.

Cukrzyca

Stosowanie żeń-szenia polecana jest diabetykom – roślina ta zapobiega rozwojowi cukrzycy poprzez obniżenie stężenia glukozy we krwi, czyli działanie hipoglikemizujące, do tego wykazuje działanie protekcyjne względem komórek beta trzustki, które odpowiadają za poposiłkowe wydzielanie insuliny.

Wątroba

Żeń-szeń to także ochrona dla wątroby – wykazuje bowiem działanie regenerujące na ten organ za sprawą antyoksydacyjnych właściwości ginsenozydów. Dzięki ich zawartości hepatocyty są chronione przed negatywnym wpływem wolnych rodników.