Czym jest porowatość włosów?

Na pytanie o to, jakie są twoje włosy, najczęściej określamy ich kolor – blond, czarne, rude. Jednak, aby móc określić jak prawidłowo dbać o włosy, by były lśniące i puszyste, należy określić ich porowatość. Porowatość włosa to, najprościej mówiąc, stopień rozchylenia łusek włosa. Zatem dlaczego tak ważne jest rozpoznanie porowatości swoich włosów? O tym w poniższym artykule.

W ostatnich latach porowatość włosów stała się jednym z najważniejszych kryteriów doboru kosmetyków do pielęgnacji. Porowatość odnosi się do struktury kosmyka, który determinuje to, jak zachowuje się on w kontakcie z różnymi temperaturami, wilgotnością, mechaniczną ingerencją — jak choćby rozczesywanie czy prostowanie — a także poszczególnymi rodzajami kosmetyków.

Jak określić porowatość włosów?

Najczęściej polecanym testem na określenie porowatości swoich włosów, jest wrzucenie jednego ze swoich włosów do szklanki z wodą. Jeżeli włos utrzymuje się na powierzchni jest niskoporowaty. Jeśli w krótkim czasie ulega zanurzeniu, jego porowatość jest wyższa. Dobrze jest przyjrzeć się swoim włosom, jak reagują na różne czynniki, na przykład czy podczas suszenia włosy się puszą czy nabierają objętości. Porowatość włosów można również zmierzyć, sprawdzając jak włosy reagują na poszczególne kosmetyki. Im lepiej zareagują na odzywkę z silikonem twoje włosy, tym wyższy stopień ich porowatości

Wyróżniamy trzy typy porowatości – włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Włosy niskoporowate są najczęściej gładkie, łatwe w układaniu i rozczesywaniu. Jednak w przypadku nieodpowiedniej pielęgnacji mogą sprawiać wrażenie tłustych. Są odporne na stylizacje i farbowanie. Trudno je ułożyć i ufarbować. Włosy średnioporowate są najczęściej falowane i matowe. Łatwo się puszą i odkształcają. Ten typ włosów łatwiej poddaje się stylizacji i farbowaniu, ale jest bardziej podatny na uszkodzenia. Włosy wysokoporowate są najczęściej kręcone, bardzo trudno rozczesać je na sucho. Łatwo się puszą. Takie włosy zazwyczaj są matowe, a w dotyku szorstkie i łatwo ulegają uszkodzeniom.

Każdy z tych typów włosów wymaga innego podejścia w pielęgnacji, a co za tym idzie używania konkretnych kosmetyków. Poznanie porowatości włosów pomoże dobrać odpowiedni szampon, odzywkę czy wcierkę, co z kolei przyczyni się do poprawienia kondycji włosów. Dobrze zinterpretowane wskazówki pomogą ci wydobyć z fryzury to, co w niej najlepsze. Stosowanie pielęgnacji włosów, zgodnie ze stopniem porowatości, pozwoli rozwiązać problemy z włosami, z którymi nie mogłaś poradzić sobie wcześniej.