Kłopotliwe i powodujące dyskomfort pocenie się

Bywają takie dolegliwości, które choć nie są szkodliwe dla zdrowia, to jednak powodują dyskomfort i uczucie wstydu. Do takich dolegliwości z pewnością zaliczyć można nadmierne pocenie się. Mimo, że jest to naturalny proces w jakim codziennie bierze udział ludzkie ciało, to jeśli pocenie się jest zbyt intensywne, to może wpływać na niską samoocenę i wpływać na komfort życia.

Jakie części ciała narażone są na nadmierne pocenie się?

Całe ciało może być narażone na nadmierne pocenie się. Czasem jednak zdarza się, że tylko pewne określone części ciała nadmiernie się pocą. Do takich części ciała najczęściej można zaliczyć dłonie, stopy, twarz i plecy. Każdy człowiek się poci w różnych sytuacjach, szczególnie wysoka temperatura wpływa na wzmożone pocenie się. W tym nie ma nic dziwnego ani nie naturalnego, niepokojące jest dopiero to, gdy człowiek poci się nieustannie, w każdej możliwej sytuacji. Wciąż przepocone ubrania, uczucie wstydu i poczucie dyskomfortu to bardzo negatywnie na każdego wpływa. Dlatego w takich sytuacjach warto poradzić się lekarza i zacząć leczenie tej przykrej przypadłości.

Nadmierne pocenie się przyczyny i leczenie

Nadmierne pocenie się może mieć wiele przyczyn. Bardzo często to różne groźne choroby powodują nadmierną potliwość. Przyczyną może być na przykład nowotwór układu chłonnego, choroby o podłożu hormonalnym, gruźlica, zawał serca, choroba Parkinsona czy bruceloza. To te najgorsze choroby, które mogą powodować nadmierną potliwość. Przyczyny mogą być też mniej groźne, często nadmierna potliwość pojawia się w czasie grypy, menopauzy, jest skutkiem otyłości a także prowadzenia nieodpowiedniego trybu życia. Czasem niewłaściwa dieta, spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny, alkoholu, a także zbyt duża ilość leków może prowadzić do nadmiernej potliwości.

Gdzie szukać pomocy przy nadmiernym poceniu się?

Każdy powinien poszukać pomocy przy nadmiernym poceniu się. Przede wszystkim trzeba się udać do lekarza i zrobić podstawowe badania by wykluczyć obecność różnych groźnych chorób. Jeśli badania nic nie wykażą można się udać do dietetyka, by sprawdzić czy właściwie się odżywiamy. Jeśli i to nic nie pomoże wtedy należy źródła problemów gdzie indziej. Bardzo często na nadmierne pocenie się wpływa życie w stresie, aby więc go ograniczyć należy zwolnić tempo życia, czasem trzeba zmienić pracę lub ograniczyć swoje obowiązki. Wtedy i nadmierne pocenie się powinno ustąpić i skończą się problemy z tym związane, a które uprzykrzają życie.