Opryszczka narządów płciowych u mężczyzn

Objawy opryszczki płciowej

Bardzo często u osób czynnie żyjących płciowo występuje tak zwana opryszczka. Opryszczka narządów płciowych często mylona jest z opryszczką wargową. Różnią się one tym, że opryszczka wargowa występuje zarówno w obrębie narządów płciowych jak i na innych częściach ciała człowieka. Opryszczka narządów płciowych, jak sama nazwa wskazuje występuje tylko w ich obrębie.

Opryszczka u mężczyzn

Chcąc wiedzieć jak rozpoznać pojawienie się opryszczki narządów płciowych u mężczyzn trzeba przede wszystkim skupić się na budowie penisa. W pierwszej fazie zakażenia chory może odczuwać swędzenie oraz pieczenie, ale również oddawanie moczu może okazać się bardzo bolesne. Podczas rozwoju choroby zauważalne są powstające pęcherzyki na żołędziu, skórze prącia, ale również na cewce moczowej czy też napletku. Obok pęcherzyków mężczyzna może odczuwać chroniczne zmęczenie. W niewielu przypadkach występują duże bóle kości i mięśni, co może doprowadzić zbagatelizowania objawów podstawowych, czyli rosnących i rozwijających się pęcherzy, które po około 15-20 dniach zaczynają pękać i dochodzi do owrzodzeń. Poza okolicami penisa zmiany chorobowe u mężczyzn mogą wystąpić w okolicach odbytu jak i na udach. Dodatkowo, gdy dojdzie do rażenia wirusem HSV-1 pęcherze powstają na wargach jak i tez dłoniach. Doskonałym warunkiem dla rozwoju choroby jest wilgotne środowisko, a przepustką do zarażenia są wszelkiego rodzaju otarcia i rany na ciele człowieka.

Leczenie opryszczki płciowej

W pierwszej fazie choroby mężczyzna może zniwelować objawy poprzez stosowanie środków łagodzących jak okłady z aloesu lub innych środków łagodzących podrażnienia. Jednak żaden domowy sposób nie jest w stanie zaleczyć choroby. Podczas aktywacji opryszczki płciowej bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem specjalistą jak i też wprowadzenie leczenia farmakologią antywirusową. Dodatkowo każdy mężczyzna powinien wiedzieć o tym, że stosowanie prezerwatywy nie zapewnia ochrony przed zarażeniem, może ono jedynie zmniejszyć ryzyko. W okresie stanu zapalnego, chorobowego organizmu powinno się zachować szczególną ostrożność w kontaktach płciowych,. A najlepiej w ogóle z nich zrezygnować na pewien czas. Dodatkowo wszyscy partnerzy powinni przechodzić leczenie jednocześnie. Jest ot ważne ze względu na to, aby partnerzy nawzajem się nie zarażali. Opryszczki płciowej nie da się do końca wyleczyć, przez cały czas trwają badania nad odpowiednim lekiem, dlatego po zaleczeniu stanów chorobowych można się spodziewać nawrotu choroby, przeważnie powraca ona po około 10-12 tygodniach.