Powody, dla których warto ćwiczyć brzuch!

Odpowiednie napięcie brzucha jest ważne, by utrzymać prawidłową postawę ciała. Prawidłowo wyćwiczone mięśnie są podstawą dla budowania właściwej sylwetki, która będzie powodem do dumy dla każdego człowieka. Od brzucha i jego prawidłowego napięcia jest ważne to, jak będzie wyglądać dalszy trening innych partii ciała. Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie brzucha? O tym przeczytasz poniżej, zapraszam do lektury.

Mięśnie brzucha tak ważne w planowaniu treningu.

Tułów, w tym także brzuch zajmuje w ciele człowieka sporo miejsca, ponieważ aż 1/5 wielkości całego ciała. Z uwagi na to, że jest to tak wielka część, warto poświęcić jej dużo czasu, by była sprawna i dostarczała nam samych przyjemności. Brzuch składa się z kilku mięśni, które współgrają ze sobą i gdyby nie ich wspaniała równowaga każdy z nas poruszałby się podobnie do małpy. Na szczęście, każdy z nich ma swoją indywidualną funkcję.
Mięśnie brzucha koniecznie muszą być uwzględniane w planowaniu długoterminowym treningów całego ciała. Oprócz swoich odrębnych funkcji współpracują one z mięśniami oddechowymi, z których najważniejsza jest przepona – mięsień oddechowy, który anatomicznie zaliczany jest do mięśni brzucha. Jeśli chodzi o współpracę, to również niektóre mięśnie stawu biodrowego swój zaczątek mają w okolicy jamy brzusznej, więc prawidłowa praca mięśni brzucha będzie pozytywnie wpływać na mięśnie położone poniżej.

Na jakie mięśnie zwrócić szczególną uwagę?

Mięśnie brzucha ćwiczy się nie tylko znienawidzonymi przez wszystkich brzuszkami, gdzie najbardziej w kość dostaje mięsień prosty brzucha. O wiele bardziej funkcjonalnie wpływają mięśnie skośne zewnętrzne i wewnętrzne oraz mięsień poprzeczny brzucha. To one tworzą warstwę ochronną dla wszystkich narządów położonych w jamie brzusznej. Prawidłowo funkcjonujące mięśnie brzucha są ważne w utrzymaniu właściwej pracy tłoczni brzusznej, która odpowiada za wypróżnianie się, a także wpływa na odpowiedni tonus mięśni dna miednicy.

W jakich pozycjach ćwiczy się mięśnie brzucha?

Nie ma prawidłowych pozycji, w których lepiej lub gorzej pracuje się nad mięśniami brzucha. Można je wykonywać zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej. Ważniejsze są przeciwwskazania do wykonywania mocnego treningu siłowego. Taka zmienność pozycji jest również ważna, by mięśnie mogły rozwijać się w różnych płaszczyznach. Wzmocnienie w pozycji statycznej, czyli leżeniu będzie miało wpływ na siłę tych mięśni, zaś w pozycjach aktywnych będzie miało to wpływ na dynamiczność i szybkość reakcji, np. ochrona przed czynnikami zewnętrznymi – uderzenie w brzuch.