Płyta OSB do użytku domowego i przemysłowego

Płyta OSB to materiał budowlany, który występuje w różnych gatunkach, rozmiarach i grubościach. Różny rodzaj płyty ma inne właściwości i może być stosowany do innych prac. Niezależnie od tego, czy płyta OSB potrzebne jest w roli deski nośnej, czy raczej wzmocnienia na belkach stropowych lub poddaszach, a nawet w roli okładziny dachowej, ściennej, czy podłogi, odpowiednia jej grubość determinuje jej zastosowanie i obciążenie, jakie muszą wytrzymać.

Płyta OSB dostępna jest także w różnych gatunkach i klasach użytkowania, które określają zastosowanie danej płyty. Określane są także maksymalne obciążenia, jakie może dana płyta OSB przenosić. Na przykład przy budowie nienośnej ściany wewnętrznej może wystarczyć grubość tylko 12 mm lub 15 mm.

Na rynku wyróżnia się cztery różne klasy płyt OSB. Klasa 1 i 2 raczej nie są standardowo stosowane w nowoczesnym budownictwie drewnianym. Natomiast klasy 3 i 4 (w Niemczech dostępne są jedynie te dwie) idealnie nadają się zarówno do warunków wilgotnych, jak i suchych, dlatego wykorzystywane są na naprawdę szeroką skalę. Klasa 4 (tak zwana płyta OSB – 4) oznacza specjalne, ciężkie płyty do zastosowań nośnych.

Do używania płyt w roli dekoracji lub okładziny dla efektu wizualnego, można spokojnie wykorzystać cienką wersję płyty OSB o grubości 18 milimetrów. Taka grubość będzie odpowiednia dla zastosowań nienośnych w warunkach suchych. Należy jednak pamiętać, iż w przypadku cieńszych płyt pojawi się ryzyko pęcznienia i wypaczania w styczności z wilgocią.

Do celów nośnych stosować można zarówno płyty OSB – 3 jak i OSB – 4. Oczywiście, większe i jednocześnie grubsze płyty będą bardziej wytrzymałe i zdolne do przenoszenia większych obciążeń. Dlatego w zależności od miejsca i sposobu zastosowania zalecana grubość może się różnić. Natomiast cieńsze płyty lepiej sprawdzą się na przykład w roli okładzin ściennych.

Grubość wybranej płyty jest także niezwykle ważna, jeśli ma ona służyć ochronie przed zimnem. Grubsza płyta OSB znacznie lepiej będzie izolować. Wynika to z faktu, iż płyta OSB ma dokładnie takie same właściwości izolacyjne jak lite drewno. A dzięki większej gęstości, zwiększa się jej pojemność magazynowa.