Stelaż pod materac – jaki wybrać?

Komponując komfortowe łóżko, wybieramy liczne elementy wyposażenia. Za najważniejszy uznaje się wysokiej jakości materac do spania, który uwzględnia osobiste preferencje użytkownika. Jednak oprócz tego liczą się także akcesoria sypialniane. Do nich zalicza się głównie ergonomiczna poduszka, ciepła kołdra, a także dobry stelaż. A dlaczego jego obecność jest tak ważna oraz na czym polega wybór najlepszego modelu?

Dlaczego dobrze dopasowany stelaż pod materac jest ważny?

Dużo mówi się o tym, że dobrze dopasowany stelaż pod materac to jedna z ważniejszych kwestii, o której powinniśmy pamiętać przy komponowaniu wygodnego łóżka. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, ile korzyści wynika z użytkowania wysokiej jakości produktu. Do najważniejszych z nich zaliczyć można:

 • właściwe wsparcie kręgosłupa,

 • realny wpływ na trwałość materaca,

 • znaczące zwiększenie komfortu wypoczynku,

 • poprawę wentylacji wnętrza materaca,

 • ogólną poprawę komfortu wypoczynku.

Jak wybrać stelaż pod materac?

Można śmiało powiedzieć, że wybór stelaża jest podobny do wyboru odpowiedniego materaca. Na współczesnym rynku znajdziemy wiele różnych modeli, które różnią się między sobą wyglądem, konstrukcją czy ceną. Decydując się na wybór najlepszego dla siebie modelu, należy uwzględnić przede wszystkim:

 • rodzaj materaca,

 • typ materaca,

 • rodzaj łóżka,

 • wymiary łóżka,

 • stan zdrowia użytkownika,

 • możliwości finansowe nabywców.

Warto jednak pamiętać o jednej, ważnej kwestii – drogi stelaż nie zawsze musi gwarantować nam zdrowy sen. Tutaj najważniejsze jest idealne dopasowanie do naszych potrzeb czy preferencji. A na czym mniej więcej polega wybór stelaża pod typ materaca?

Idealny stelaż pod materac sprężynowy

W przypadku materaca kieszeniowego stelaż powinien być zarówno wytrzymały, jak i sprężysty. Takie właściwości zapewnić może, chociażby drewno brzozowe. Nie można także zapomnieć o ilości listew. Najlepiej, aby ich liczba zbliżyła się do 40 – zwłaszcza w przypadku materacy sprężynowych ze sprężynami o niewielkiej średnicy. Jednak zaleca się, aby nie było ich mniej, niż 28. Jeśli chodzi o szczeliny między deseczkami, to nie powinny one wynosić więcej, niż 5 cm

Idealny stelaż pod materac piankowy

W przypadku materaca piankowego najlepiej postawić na wysokiej jakości drewno z desek bukowych lub brzozowych. Wynika to z faktu, iż wymagają one solidnego i wytrzymałego podłoża do spania. Kolejną cechą takiego stelaża jest elastyczność, możliwość zamortyzowania ciężaru ciała oraz przyjmowania na siebie obciążenia. W ten sposób korzystnie wpływa na żywotność podłoża do spania. Inną kwestią jest gęstość rozmieszczenia szczebli, która nie powinna wynosić więcej, niż 4 cm.

Wybór idealnego stelaża pod materac w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Jednak przed zakupem zaleca się zasięgnięcie porady specjalisty lub sprzedawcy materacy. W ten sposób będziemy mieć pewność, że wybieramy najlepszy dla siebie model.

Artykuł sponsorowany.