“Ciężkie nogi”: jak im ulżyć?

Niewydolność żylna jest częstym schorzeniem, szczególnie wśród kobiet i osób powyżej 60 roku życia, i może być dość bolesna. Nogi puchną, stopy ciągną się, a sen jest mniej spokojny, zwłaszcza latem. Jak więc możemy ulżyć naszym ciężkim nogom? Podążaj za wskazówkami, aby znaleźć odrobinę lekkości.

Dlaczego mamy ciężkie nogi?

Uczucie ciężkości nóg jest konsekwencją słabego krążenia krwi, znanego również jako niewydolność żylna. Pojawia się, gdy siedzisz zbyt długo lub gdy stoisz (np. podczas pracy w restauracji, we fryzjerstwie lub jako stewardessa). Krew zastyga wtedy w nogach, zamiast płynąć z powrotem do serca przez system pomp uruchamianych normalnie przez nasze stopy, kiedy chodzimy.
To samo zjawisko występuje, gdy jest gorąco, ponieważ ciepło rozszerza żyły i spowalnia przepływ krwi. Kobiety cierpią jeszcze bardziej z powodów hormonalnych, zwłaszcza w czasie ciąży. Wreszcie, nadwaga pogłębia to zjawisko, podobnie jak palenie papierosów, niektóre tabletki antykoncepcyjne i brak aktywności fizycznej.

Odciążenie ciężkich nóg za pomocą roślin. Terapia

Wśród roślin, które wspomagają krążenie krwi, należy wymienić czerwoną winorośl, uprawianą w Europie od czasów starożytnych. Może być stosowany jako żel, aby nogi czuły się lżejsze, ale może być również przyjmowany jako napar lub w kapsułkach.
Po pierwsze, czerwona winorośl wzmacnia nasz system kapilarny, czyniąc nasze naczynia krwionośne bardziej odpornymi. Następnie zawarte w nim garbniki poprawiają ich kurczliwość i ułatwiają powrót krwi do serca. Kasztanowiec i ostrokrzew to także dwaj sprzymierzeńcy w walce z ciężkimi, opuchniętymi i bolesnymi nogami.

Regularna aktywność fizyczna.

Aby uaktywnić powrót żylny, niezbędna jest codzienna aktywność fizyczna. Chodzenie, nawet na krótkich dystansach, jest pierwszym dobrym odruchem! Rzeczywiście, to wsparcie stóp na ziemi, która aktywuje pompowanie krwi w kierunku serca. Idealnie byłoby, gdybyś spacerował przez pół godziny rano i kolejne pół godziny pod koniec dnia. Jazda na rowerze (w pomieszczeniu lub na zewnątrz) jest również doskonałym sposobem na odciążenie ciężkich nóg. Wreszcie, oprócz sportu, zdrowa dieta przyczynia się do dobrego krążenia krwi.

Pończochy uciskowe.

Nie, pończochy uciskowe (znane również jako pończochy podtrzymujące) nie są zarezerwowane dla naszych babć. Dziś są one wykonane z różnych tkanin, przyjemne w noszeniu, a nawet estetyczne! I zawsze tak samo skuteczne. Ich zasada działania polega na wywieraniu nacisku na żyły łydki, począwszy od kostki, w celu pobudzenia krążenia krwi. Noszenie pończoch uciskowych skutecznie łagodzi więc uczucie ciężkości nóg, a także zapobiega powstawaniu żylaków.

Zrób sobie domowy masaż drenujący.

Aby ulżyć ciężkim nogom, nie ma nic lepszego niż dobry masaż drenujący, który możesz wykonać w domu. Aby to zrobić, połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami. Masuj każdą stopę drugą stopą, zaczynając od palców w kierunku pięt. Następnie, nadal z nogami w powietrzu, masuj dłońmi łydki, a następnie uda, od kostek do miednicy. Aby zakończyć działanie, można użyć kremu nawilżającego i dodać kroplę olejku eterycznego z mięty pieprzowej dla jego lodowatego efektu. Zakończ około dziesięcioma przysiadami z wyciągniętymi nogami.