Czym jest atopowe zapalenie skóry i kiedy występuje?

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Stan ten to przewlekła egzematyczna choroba skóry, która zwykle rozpoczyna się w dzieciństwie. Predyspozycja do atopowego zapalenia skóry jest dziedziczna .Pacjenci z atopowym zapaleniem skóry mają super wrażliwą skórę i obniżony próg podrażnienia.
Charakterystycznym objawem jest swędzenie. Przewlekłe atopowe zapalenie skóry objawia się zgrubieniami i łuszczącą się łuszczącej się skórą.
Pacjenci z atopowym zapaleniem skóry wydają się mieć błędną odpowiedź immunologiczną. Leczenie atopowego zapalenia skóry koncentruje się na nawadnianiu skóry emolientami, takimi jak wazelina i ostrożnym stosowaniu miejscowych sterydów w celu zmniejszenia stanu zapalnego i swędzenia .
Doustne leki przeciwhistaminowe mogą być pomocne w przerwaniu cyklu swędzenie– drapanie.
Ponieważ wtórne infekcje mogą nasilać wysypkę , czasami wskazane mogą być również doustne antybiotyki.

W atopowym zapaleniu skóry skóra staje się bardzo swędząca i zaogniona, powodując zaczerwienienie, obrzęk, tworzenie się pęcherzyków, pękanie i łuszczenie. Ponadto suchość skóry jest bardzo częstą dolegliwością prawie wszystkich osób dotkniętych atopowym zapaleniem skóry. Chociaż atopowe zapalenie skóry może wystąpić w każdym wieku, najczęściej dotyka niemowlęta i małe dzieci. Czasami może utrzymywać się w wieku dorosłym lub rzadko pojawiać się w tym czasie. Niektórzy pacjenci mają tendencję do przedłużającego stanu chorobowego. W większości przypadków występują okresy, w których choroba się pogarsza, zwane zaostrzeniami, po których następują okresy, w których skóra poprawia się lub całkowicie się oczyszcza, zwane remisjami. U wielu dzieci z atopowym zapaleniem skóry dochodzi do trwałej remisji choroby z wiekiem, chociaż ich skóra może pozostać nieco sucha i łatwo podrażniona.

Jakie są przyczyny i czynniki ryzyka atopowego zapalenia skóry?

Przyczyna nie jest znana, ale wydaje się, że choroba jest wynikiem połączenia czynników genetycznych (dziedzicznych) i środowiskowych. Wydaje się, że istnieje podstawowa nadwrażliwość skóry i zwiększona skłonność do swędzenia. Dowody wskazują, że choroba ta jest związana z innymi tak zwanymi zaburzeniami atopowymi, takimi jak katar sienny ( alergie sezonowe ) i astma , które również ma wiele osób z atopowym zapaleniem skóry. Ponadto u wielu dzieci, które wyrosły z objawów atopowego zapalenia skóry, rozwija się katar sienny lub astma.
Chociaż jedno zaburzenie niekoniecznie powoduje inne, mogą być ze sobą powiązane, co daje naukowcom wskazówki do zrozumienia atopowego zapalenia skóry.