Minimalistyczna garderoba-jak ją zbudować?

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej, zmieniamy nasze wybory, nawyki i przyzwyczajenia. Każdy ruch jest dobry, słuszny i potrzebny. Nawet najmniejszy krok robi ogromną różnicę w kondycji całej planety. Ograniczmy zakup butelkowanej wody, zamieńmy plastikowe szczoteczki na ich bambusowe zamienniki, pakujmy nasze zakupy w bawełniane torby zamiast reklamówek, segregujmy śmieci, nie kupujmy bez sensu. Moda na ekologię i minimalizm ma się coraz lepiej.

 

Jeszcze rok, dwa lata temu pojęcie “zrównoważonej mody” wydawało się czymś egzotycznym, czymś nierealnym i niemożliwym do wprowadzenia w życie. Teraz nawet najpopularniejsze sieciówki, postanowiły bardziej postawić na jakość i recykling. Nikogo już nie dziwi torba zrobiona z plastikowych butelek, kostium kąpielowy z poliestru z recyklingu czy akcesoria “skórzane” zrobione z wytłoczyn, skórek z cytrusów. Nawet największe domy mody, słynące z luksusowej galanterii skórzanej np. Hermés, planują wprowadzenie bardziej ekologicznych rozwiązań. Coraz popularniejsza stała się również definicja kapsułowej garderoby.

 

Czym tak naprawdę jest kapsułowa garderoba? Kapsułowa garderoba to szafa w, którrej wszystko do wszystkiego pasuje, w której dominują naturalne materiały (tj. bawełna, len czy włókno konopne) oraz jest szafą całoroczną. W kapsułowej garderobie praktycznie nie ma podziału. na szafę zimową, wiosenną czy letnią. Każdy ciuch możemy nosić całorocznie. Np. inwestując w porządną “małą czarną”, możemy ją nosić zarówno zimą do grubych wełnianych rajstop i pikowanej kurtki, czy na lato do sandałków i plażowego koszyka. Kapsułowa garderoba to szafa pełna ubrań wysokiej jakości.Szafa wolna od sezonowej mody i fast fashion. Fajniej zamiast dziesięciu apaszek z poliestru, zainwestować w jedną, ręcznie malowaną z jedwabiu. Zamiast torebki z eko-skóry, która popęka po sezonie; warto odłożyć np. na torbę ze skóry naturalnej, czy zamszu. Grunt to jakość i umiar. I tak jest ze wszystkim.