Zaburzenia snu u dzieci: jak rozpoznać i zarządzać problemami z snem u najmłodszych?
Niestety problem zaburzeń snu dotyczy nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Należy być tego świadomym, aby w razie konieczności móc odpowiednio zareagować. Niestety dzieci, szczególnie te najmłodsze, nie zawsze będą w stanie powiedzieć nam, co im dolega. Dlatego też warto wiedzieć, jak rozpoznać, a następnie jak zarządzać problemami ze snem u najmłodszych.
Objawy zaburzeń snu u dzieci
Na szczęście większość objaw zaburzeń snu u dzieci jest podobna do tych występujących u dorosłych. Najczęściej są to ogólne trudności z zasypianiem oraz problemy z przespaniem całej nocy. Niepokojące mogą być także przerwy w oddychaniu podczas snu. Dlatego też wiele rodziców decyduje się na zakup elektronicznej niani lub monitora snu, które pozwalają im czuwać nad swoim dzieckiem i w razie konieczności odpowiednio szybko zareagować. Wśród objawów zaburzeń snu u maluszków może również wystąpić chrapanie. Natomiast nieco starsze dzieci doświadczają często koszmarów sennych, zaczynają lunatykować. Zmęczenie, zmniejszenie aktywności w ciągu dnia czy rozdrażnienie także mogą być skutkami bezsenności. Ponadto u dzieci w wieku szkolnym możliwe są gorsze wyniki w nauce oraz chwiejny nastrój.
Gdzie szukać przyczyn?
Przyczyny bezsenności u dzieci mogą być naprawdę różne, jednakże rzadko dotyczą występowania chorób somatycznych. Najczęściej są to behawioralne zaburzenia snu związane ze stylem życia i zachowaniami około sennymi. Warto zatem przypatrzeć się, jak wygląda rutyna naszego dziecka. Duży wpływ ma również dieta i to, co spożywa nasz maluszek. Przyczyną bezsenności może być także kolka i wyrzynające się ząbki. Natomiast u starszych dzieci spore znaczenie ma podłoże psychologiczne. Nieprzyjemna i napięta atmosfera w domu może mieć spore znaczenie na rozwój dziecka, a w szczególności na jakość jego snu.
Jak zarządzać problemami ze snem u najmłodszych?
Najważniejsze pytanie brzmi zatem: jak poradzić sobie z bezsennością u dzieci? Najlepszym rozwiązaniem są oczywiście działania zapobiegawcze, ale co jeśli sen naszego dziecka jest faktycznie zaburzony? W pierwszej kolejności powinniśmy więc przypatrzeć się higienie wypoczynku oraz warunkom jemu towarzyszącym. Istotnym aspektem jest tutaj zadbanie o stałe pory snu oraz wytworzenie odpowiednich rytuałów około sennych. Maluszka powinniśmy bowiem nakarmić, wykąpać w ciepłej wodzie, zapewnić mu spokojne zabawy, które go wyciszą. Natomiast sypialnia, w której będzie spał, powinna być cichym i przyciemnionym pomieszczeniem. Można tutaj jedynie zapewnić dziecku delikatne oświetlenie w postaci małej lampki. Ponadto maluch powinien sam wykazywać oznaki zmęczenia i senności, aby możliwe było jego szybkie zaśnięcie. Jeśli stosowanie powyższych zasad nie pomaga, a dziecko zmaga się z zaburzeniem snu już dłuższy czas, należy udać się do lekarza.
Nikt nie powiedział, że opieka nad dzieckiem jest łatwa. Szczególnie trudna okazuje się sytuacja, w której nasza pociecha nie jest w stanie cieszyć się głębokim i długim snem. Warto zatem wiedzieć, jak rozpoznać objawy zaburzenia snu u dziecka oraz jakie działania w takim przypadku podjąć.
Artykuł powstał we współpracy z SleepingHouse.pl
Najnowsze komentarze