Jak sny mogą wpływać na nasze samopoczucie?

Sny to coś, czego na pewnym etapie życia doświadcza praktycznie każda osoba. Ich mechanizm jest dość zagadkowy, a to, jak wpływają na samopoczucie, zależy od wielu różnych czynników. Co warto wiedzieć o snach?

Jak powstają sny?

Proces powstawania snów jest wciąż przedmiotem badań i nadal nie został w pełni wyjaśniony. Jednak większość badaczy zgodnie twierdzi, że duże znaczenie ma w tej kwestii faza REM. Podczas niej mózg wykazuje wysoką aktywność, a do mózgu dociera duża ilość krwi. Przetwarzane są wówczas różne informacje, a wiadomości zdobyte w ciągu dnia konsolidowane są w pamięci długotrwałej. To właśnie ten wzrost aktywności mózgu najprawdopodobniej wiąże się z powstawaniem snów. Mózg łączy wówczas różne wspomnienia i emocje, tworząc narracje senne – zarówno te logiczne, jak i surrealistyczne. A od czego zależy zdolność zapamiętywania snów? Jest to możliwe z reguły wówczas, gdy przebudzenie nastąpi właśnie w trakcie fazy REM. Nie jest to jednak zasadą. Zdarzają się osoby, które w ogóle nie są w stanie zapamiętywać swoich marzeń sennych.

Wpływ snów na efektywność nocnej regeneracji

Sny wpływają na proces regeneracji na wiele różnych sposobów. Niektóre osoby są w stanie sprawniej i bardziej efektywnie rozładowywać napięcie wówczas, gdy doświadczają marzeń sennych. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w których sny dotyczą wydarzeń mających miejsce w rzeczywistości. Z kolei koszmary senne mogą zmniejszać efektywność wypoczynku i pogarszać problemy osób, które zmagają się np. z zaburzeniami lękowymi.

Sny nie mają istotnego wpływu na proces regeneracji fizycznej. Większość procesów związanych z efektywnością mechanizmów odbudowy komórek i tkanek zachodzi bowiem w fazie NREM, a w niej sny nie występują. Zdecydowanie bardziej wyraźne jest oddziaływanie snów na sferę psychiczną. Dlatego dbanie o higienę snu i spanie w dobrze wyposażonej sypialni, w której znajdzie się komfortowy materac i ergonomiczna poduszka, to wystarczające kroki, które z reguły stwarzają organizmowi warunki do wygodnego i efektywnego snu.

Jak sny wpływają na samopoczucie psychiczne?

Podczas snów następuje przetwarzanie emocji. Niektóre osoby doświadczają wówczas rozładowania napięć emocjonalnych – choć nie zdarza się to zbyt często. Zdecydowanie większe znaczenie ma pobudzanie kreatywności przez marzenia senne. Wiele osób znajduje w snach źródło inspiracji. Niektóre osoby doświadczają negatywnego wpływu snów na ich zdrowie psychiczne. Dotyczy to w szczególności chorych na PTSD, którzy nie są w stanie efektywnie wypoczywać ze względu na wciąż powracające sny przedstawiające ich traumatyczne wspomnienia.

Sny są ciekawym zjawiskiem, które wciąż wymaga wyjaśnienie. Jednak nie można im odmówić sporego wpływu na jakość snu i codzienne funkcjonowanie.

Artykuł sponsorowany.